26.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.899.2023.2.KT

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT działki zabudowanej budynkiem typu koszarowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanieinterpretacji indywidualnej

30 grudnia 2023 r. wpłynął Państwo wniosek z 29 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT działki zabudowanej budynkiem typu koszarowego przy ul. ... . Uzupełnili go Państwo pismami z 28 stycznia 2024 r. (wpływ 29 stycznia 2024 r.) oraz z 19 lutego 2024 r. (wpływ 21 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółdzielnia Mieszkaniowa w likwidacji od 1995 r. prowadziła działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W dniu 29.07.1996 r. Aktem Notarialnym Rep. A nr … dokonała zakupu od Gminy ... budynku typu koszarowego wybudowanego w 1936 r. przy ul. ... do adaptacji i remontu na cele mieszkaniowe. Nabycie budynku nie nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabycie budynku nie zostało udokumentowane fakturą VAT. Z tytułu kupna budynku nie przysługiwało Spółdzielni prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Spółdzielnia zajmowała się jedynie remontem części wspólnych budynku tj.:

·Remont połowy dachu polegający na wymianie dachówki na ondulinę,

·Częściowa wymiana okien,

·Doprowadzenie do budynku instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej,

·Częściowo wydzielono lokale ściankami działowymi, wykonano również część kominów wentylacyjnych.

Spółdzielnia nie zajmowała się remontem wewnątrz lokali. Po dokonaniu zakupu budynku i wykonaniu projektu budowlanego Spółdzielnia rozpoczęła sprzedaż lokali mieszkalnych członkom Spółdzielni do samodzielnego remontu i wykończenia. Przy podpisaniu umowy na remont lokalu członkowie wnosili wstępną cenę jako iloczyn wstępnej ceny 1m/2 powierzchni lokalu przez powierzchnię lokalu tytułem wkładu budowlanego. Inwestycja nie została nigdy zakończona, członkowie Spółdzielni, z którymi Spółdzielnia zawarła umowy na lokale w ww. budynku otrzymali zwrot wkładów budowlanych i rozwiązano z nimi umowy lub przeniesiono wkłady budowlane na inne budynki Spółdzielni, rozwiązano poprzednie umowy i podpisano nowe. Budynek jest nieużytkowany i ulega niszczeniu, nadaje się tylko do całkowitego remontu. Jest pustostanem. Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne