22.02.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. II GSK 1361/23

Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ruchu drogowym, możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu, jeśli właściciel może udowodnić, że doszło do stałej i całkowitej utraty kontroli nad pojazdem, bez wprowadzania zmian w prawach własności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Sp. z o.o. w likwidacji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 182/22 w sprawie ze skargi T. Sp. z o.o. w likwidacji w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 21 sierpnia 2019 r. nr SKO.RD/4120/23/2019 w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 marca 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 182/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę T. Sp. z o.o. w likwidacji w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 21 sierpnia 2019 r., nr SKO.RD/4120/23/2019, w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu.

Ze skargą kasacyjną od powyższego wyroku wystąpiła Spółka, zaskarżając ten wyrok w całości, wnosząc o jego uchylenie oraz uchylenie decyzji organu I i II instancji, względnie o przekazanie sprawy Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania oraz o zasądzenie na jej rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego za obydwie instancje według norm prawem przepisanych.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:

I. Naruszenie prawa materialnego, o którym mowa w art. 174 pkt 1 p.p.s.a., tj. naruszenie: art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy prawo o ruchu drogowym poprzez jego niezastosowanie w ustalonym przez organ, a następnie przez sąd stanie faktycznym sprawy;

II. Na zasadzie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 134 § 1 i art. 135 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj. oddalenie skargi w sytuacji gdy wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem prawa tj. w zw. z art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a. polegające na dokonaniu dowolnej, a nie swobodnej oceny materiału dowodowego, poprzez wyciągnięcie, z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wniosków wewnętrznie sprzecznych oraz poprzez brak poczynienia ustaleń w zakresie spełnienia przesłanki zupełnej i trwałej utraty posiadania pojazdu, co miało ten istotny wpływ na postępowanie, że doprowadziło organy i sąd do przekonania o braku możliwości uwzględnienia wniosku skarżącej w zakresie wyrejestrowania pojazdu w oparciu o art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy prawo o ruchu drogowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty