22.02.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. II GSK 1310/23

Decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami ma charakter decyzji związanej, a to wobec jasno i wyraźnie określonych przesłanek jej podjęcia. Są nimi przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdem stwierdzone na podstawie orzeczenia lekarskiego, wydanego na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami w związku ze skierowaniem strony, na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. tej ustawy, na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2023 r. sygn. akt III SA/Wr 872/21 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 2 września 2021 r. nr SKO/41/RD-72/2021 w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. akt III SA/Wr 872/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 2 września 2021 r., nr SKO/41/RD-72/2021, w przedmiocie cofnięcia uprawnienia kat. B do kierowania pojazdami oraz przyznał adw. Annie Przewoźny od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu – 295,20 zł w tym VAT tytułem nieopłaconej pomocy prawnej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 8 lipca 2021 r. Starosta Karkonoski orzekł o cofnięciu B. W. uprawnienia kategorii B, prawo jazdy nr [...], nr druku [...] wydane w dniu 7 stycznia 2005 r. przez Starostę Jeleniogórskiego, podnosząc w jej uzasadnieniu, że do organu wpłynęło orzeczenie lekarskie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z dnia 12 grudnia 2019 r., nr 415/2019, stwierdzające istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Ponadto wskazał, że orzeczeniem psychologicznym nr 268/2019 zostało stwierdzone wobec skarżącej istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami kat. B. W dniu 21 stycznia 2020 r. – na skutek odwołania strony – zostało wydane ostateczne orzeczenie psychologiczne nr 16/2020 stwierdzające istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami kat. B. Na badanie lekarskie w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi w trybie odwoławczym skarżąca nie stawiła się. Organ I instancji podkreślił, że wnioski dowodowe strony – mianowicie, kserokopia postanowienia Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z 10 października 2019 r. o oddaleniu wniosku Kierownika Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Karpaczu o umieszczenie jej w domu pomocy społecznej i kserokopia opinii sądowo-psychiatrycznej z 23 lipca 2019 r. – nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Podniósł również, że przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami następuje po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty