26.04.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 289/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 1174/19 w sprawie ze skargi B.W. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 12 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 1174/19 oddalił skargę B.W. (dalej: skarżąca) na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach (dalej: ŚPWIS, Inspektor) z [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] grudnia 2011 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu (dalej: organ pierwszej instancji), po rozpatrzeniu wniosku A.J., odmówił stwierdzenia u niej choroby zawodowej – nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi – nowotworu układu krwiotwórczego, wymienionego w poz. 17.3 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1367; dalej: rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych). Z uzasadnienia wynika, że A.J. w okresie od 1978 r. do 2010 r. pracując jako pielęgniarka przygotowywała i podawała pacjentom leki cytostatyczne (m.in. takie jak Vinkrystyna, Cyklofosfamid (Endoksan), Doksorubicyna, Methotrexat, Bleomycyna, Cisplatinum, Vepesid, Platidiam, Nevelbine, Carboplatinum, Vinorelbina i Gemzar) oraz opiekowała się pacjentami poddanymi chemioterapii. Powołując się na dwa orzeczenia lekarskie: z [...] grudnia 2010 r. nr [...] sporządzone przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Przychodnia Chorób Zawodowych w S. (dalej: PCHZ WOMP) oraz z [...] listopada

2011 r. nr [...] wydane przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (dalej: IMPiZŚ), stwierdzające brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u wnioskodawczyni, organ pierwszej instancji wskazał, że leki te nie zostały zamieszczone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. Nr 280, poz. 2771 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie substancji), stąd – zdaniem obu jednostek medycznych – brak było podstaw do przyjęcia, że mogły one wpłynąć na chorobę nowotworową zmarłej A.J. Nie można było zatem uznać zawodowej etiologii choroby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne