30.01.2024 05:00 Kadry i płace

Za krótki okres wejścia w życie ustawy o ochronie sygnalistów

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił najważniejsze uwagi do rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – tzw. ustawy o ochronie sygnalistów. Zgodnie z projektem RPO ma być centralnym organem w obszarze ochrony sygnalistów i przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych. Jeden miesiąc vacatio legis oraz brak przepisów odraczających wykonywanie kompetencji w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych nie pozwalają na dostosowanie organizacji Biura RPO do nowych zadań.

RPO Marcin Wiącek przedstawił Radzie Ministrów opinię do rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – tzw. ustawy o sygnalistach.

Opiniowana ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. W dyrektywie tej ustanawia się zasady i procedury dotyczące ochrony „sygnalistów”, czyli osób, które zgłaszają informacje uzyskane w kontekście związanym z pracą na temat naruszeń prawa UE.

Przedstawiona opinia zawiera najważniejsze uwagi do projektowanych przepisów. Rzecznik wskazuje, że pełna opinia do projektu zostanie przedłożona niezwłocznie w najbliższym czasie. Deklaruje również gotowość do współpracy i prosi o konstruktywny dialog, aby wypracować rozwiązania, które umożliwią efektywne wykonywanie przez RPO nowych kompetencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty