Artykuł aktualny na dzień 09-05-2024
13.12.2023 Kadry i płace

Najciekawsze wyroki sądowe z zakresu prawa pracy z 2023 r.

W  2023 r. sądy, w tym Sąd Najwyższy, zajmowały się m.in. problematyką uprawnień pracowniczych w przypadku korzystania z urlopu bezpłatnego, rozróżnienia zatrudnienia pracowniczego i niepracowniczego czy kwestią odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania przy rozwiązywaniu umowy o pracę. Sąd Najwyższy wskazał także sposób liczenia zadośćuczynienia za mobbing. Wypowiedział się również w kwestii celu ochrony działaczy związków zawodowych.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze orzeczenia, jakie wydał Sąd Najwyższy w obszarze prawa pracy w 2023 r.

 

Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze

Sąd Najwyższy wypowiedział się w kwestii urlopu bezpłatnego i jego wpływu na uprawnienia pracownicze, wskazując, że pomimo trwania stosunku pracy w trakcie korzystania z tego rodzaju urlopu nie jest on wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Według Sądu Najwyższego urlop bezpłatny stanowi czas „swoistego” zawieszenia stosunku pracy.

  • wyrok Sądu Najwyższego z 26 września 2023 r. (III USKP 26/23), w którego uzasadnieniu sąd wskazał:

Okres urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy stanowi przerwę w zatrudnieniu. Mimo że w czasie korzystania z takiego urlopu stosunek pracy trwa, to jednak okresu tego urlopu, zgodnie z dyspozycją § 2 komentowanego artykułu, nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Oznacza to negatywny wpływ omawianego urlopu zarówno na nabywanie określonych uprawnień, jak i ustalenie ich wymiaru, jeżeli wymiar ten jest uzależniony od stażu pracy pracownika. Urlop bezpłatny nie ma cech niewykonywania pracy podobnych do okresu zwolnienia lekarskiego czy urlopu wypoczynkowego. Urlop bezpłatny stanowi zatem czas swoistego zawieszenia stosunku pracy.

 

Ochrona stosunku pracy w okresie przedemerytalnym

Sąd Najwyższy zajął się kwestią rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy w okresie ochronnym przewidzianym w art. 39 Kodeksu pracy (ochrona przedemerytalna) w kontekście wysokości roszczenia pracownika w razie ewentualnego odwołania do sądu pracy. W swoim postanowieniu SN wypowiedział się także w kwestii możliwości ustalenia w umowie o pracę bardziej korzystnych warunków rozwiązania stosunku pracy niż określone w Kodeksie pracy, a konkretnie – podwyższenia wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty