14.11.2023 05:00 Kadry i płace

Finansowanie spotkań świątecznych z zfśs

Pracodawca, organizując spotkania z okazji świąt czy mikołajkowe, często decyduje się na pokrycie związanych z tym wydatków ze środków przeznaczonych na działalność socjalną. Należy jednak mieć na uwadze, że świadczeń z zfśs, co do zasady, nie powinno się przyznawać uprawnionym osobom w jednakowej wysokości, z pominięciem ich sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej. 

Definicję działalności socjalnej uzupełnił Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08, OSNP 2010/7-8/88), w którym stwierdził, że wymóg stosowania kryterium socjalnego nie odnosi się do całości działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, lecz jedynie do ulgowych świadczeń i usług. Zdaniem SN działalność w postaci imprez masowych, takich jak pikniki, andrzejki, organizowanie wycieczek - mieści się w pojęciu działalności socjalnej. Ponadto regulamin zfśs może zawierać postanowienia zezwalające na wydatkowanie zasobów pieniężnych funduszu na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne reguły korzystania z takich świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie spotkań integracyjnych. Podobną opinię wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lipca 2014 r. (II UK 472/13, OSNP 2015/11/151), w którym dodatkowo zastrzegł, że odstępstwo od wydatkowania środków zfśs w oderwaniu od kryterium socjalnego powinno być zjawiskiem wyjątkowym oraz przekonująco uzasadnione.

Gdyby pracodawca musiał uwzględnić kryterium socjalne w odniesieniu do spotkania wigilijnego, sposobem na to mogłoby być wprowadzenie częściowej odpłatności za udział w takiej uroczystości. Wówczas im trudniejsza sytuacja materialno-życiowa uprawnionej osoby, tym odpłatność powinna być niższa.

Co istotne, aby zminimalizować ryzyko uznania (np. w trakcie kontroli z urzędu skarbowego lub z ZUS) uczestnictwa pracownika w imprezie firmowej jako świadczenia stanowiącego przychód, impreza (także wyjazdowa) powinna mieć charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników, a udział w niej powinien być dobrowolny. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2023 r. (0115-KDIT2.4011.45.2023.4.MM) zaakcentował wszakże, iż:

  • Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. stwierdził, że tylko w przypadku zbiorowych imprez integracyjnych/wyjazdów integracyjnych adresowanych do wszystkich pracowników rzeczywiście brak jest możliwości ustalenia podstawy opodatkowania indywidualnych osób,

  • w konsekwencji jeżeli dane wydarzenie kierowane jest do wąskiego grona adresatów (nie jest dostępne w sposób ogólny dla wszystkich pracowników), powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i ustalenie wartości tego świadczenia jest możliwe.

Czytaj więcej w artykule Serwisu Prawno-Pracowniczego: "Rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń świątecznych przyznawanych przez pracodawcę" >>

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty