24.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.526.2023.3.PS

Ustalenie źródła przychodu, rozliczenia kosztów uzyskania przychodu, rozliczania straty i obowiązków ewidencyjnych z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie planowanej sprzedaży wina jest:

prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży wyprodukowanego wina oraz w zakresie braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów odnośnie tej działalności oraz

nieprawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących sprzedaży wina. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – 25 września i 16 października 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan rolnikiem na zasadach ogólnych, a więc podatnikiem podatku VAT, a oprócz tego wykonuje Pan zawód weterynarza w formie indywidualnej działalności gospodarczej, świadcząc usługi weterynaryjne. Posiada Pan również uprawę winorośli, odmian przetwórczych z zamiarem produkcji wina gronowego wyłącznie z własnych winogron. Trwa proces produkcyjny, do chwili obecnej nie uzyskał Pan jeszcze żadnych przychodów z tego tytułu. Jako rolnik, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich oraz art. 6 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców – nie musi Pan się rejestrować jako przedsiębiorca w CEIDG, o ile nie wytworzy Pan więcej, niż 100 hektolitrów wina z własnych upraw. Na dzień złożenia wniosku spełnia Pan ten warunek i Pana produkcja nie przekroczy ww. ilości w bieżącym roku podatkowym. W przyszłości planuje Pan przekroczyć 100 hektolitrów wina i wtedy będzie zobligowany zarejestrować się jako przedsiębiorca w CEIDG. Na ten moment jednak, w momencie gdy nie przekracza Pan jeszcze wskazanych powyżej ilości wytworzonego produktu, rozpoczynając uprawę winorośli ponosił i ciągle ponosi Pan koszty związane z tą uprawą. Główne koszty to: zakup oprysków, nawozów, koszty wynagradzania pracownika zatrudnionego do pielęgnacji i zbioru winorośli, zakup potrzebnych maszyn rolniczych, paliwo. Ponosi Pan również koszty związane z produkcją wina, tj. dokonał zakupu butelek, korków, kapturków na korki, stojaków, hydroprasę, zbiornik 500I, itp. Będąc podatnikiem podatku VAT dokonuje Pan odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z uprawą winorośli i produkcją wina. Być może w 2023 r. rozpocznie Pan dokonywanie sprzedaży wyprodukowanego wina.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne