29.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.282.2023.2.KM

Dotyczy zwolnienia z opodatkowania dzierżawy gruntów oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku od zakupu nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej rezygnacji ze zwolnienia od podatku i w konsekwencji opodatkowania dostawy gruntu podatkiem VAT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)jest nieprawidłowe, natomiast w części braku obowiązku dokonania korekty (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·Rezygnacji ze zwolnienia od podatku i w konsekwencji opodatkowania dostawy gruntu podatkiem VAT;

·Braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu nieruchomości gruntowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 4 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka Komandytowa (w dalszej części Spółka), jest według ustawy Prawo Przedsiębiorców dużym podmiotem (zgodnie z kryteriami wyznaczonymi w art. 7 ww. aktu prawnego). Spółka jest producentem mebli (główne PKD 3109 Z). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Cała sprzedaż/dostawa była/jest objęta rozliczeniem ww. podatkiem – w zależności od rodzaju transakcji stosując stawkę 23% lub 0% (WDT lub eksport). Wg. sprawozdania finansowego za rok 2021 sprzedaż wyniosła ponad (…) mln złotych, ze wstępnych danych za rok 2022 sprzedaż będzie na co najmniej podobnym poziomie. W latach 2017-2020 Spółka nabyła nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni (...) ha w woj. (...). Transakcja była objęta podatkiem od towarów i usług (sprzedaż została opodatkowana 23% stawką VAT). Uiszczony VAT należny został rozliczony przez Spółkę jako podatek naliczony. Nieruchomość gruntowa w planie zagospodarowania przestrzennego ma przeznaczenie „inwestycyjne”. Spółka aktualnie realizuje inwestycje budowlane na przedmiotowej nieruchomości (...). Areał nieruchomości gruntowej jest na tyle duży, że część działki tj. ok. (...) ha, aktualnie nie jest konieczna w wykorzystaniu przy procesie produkcji komponentów mebli. Wobec powyższego podjęto decyzję, że niewykorzystywana część działki będzie dzierżawiona. Dzierżawcą będzie rolnik, który będzie wykorzystywał grunt na cele rolnicze. Umowa dzierżawy będzie odpłatna, ponadto będzie przedłożona w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wartość umowy w skali roku nie przekroczy (…) tys. zł. Wobec planowanego zdarzenia przyszłego, nasunęły się wątpliwości prawne co do kwalifikacji czynności dostaw pod względem podatku od towarów i usług. Wątpliwość wynika z treści § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – § 3 ust. 1 pkt 2, z którego wynika, że dzierżawa gruntów na cele rolne podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Dla Spółki jest to istotna materia pod względem dalszych konsekwencji w rozliczeniach VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne