29.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.245.2023.1.PJ

W zakresie uznania regeneracji alkoholu częściowo skażonego za produkcję alkoholu etylowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku akcyzowego w zakresie uznania regeneracji alkoholu częściowo skażonego za produkcję alkoholu etylowego wpłynął 1 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni (dalej także: Spółka) jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze wyrobów chemicznych, w tym m.in. rozpuszczalników. Spółka posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatnika podatku akcyzowego. Spółka jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, zgodnie z treścią art. 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.; dalej: u.p.a.). Spółka jest podmiotem prowadzącym skład podatkowy.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni produkuje i dostarcza do podmiotu zużywającego wyprodukowany we własnym składzie podatkowym, alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2352), który korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie, a to na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. Alkohol częściowo skażony jest wykorzystywany przez podmiot zużywający do produkcji farb (wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi) oraz do czyszczenia urządzeń produkcyjnych. Produkt końcowy (farba) wytwarzany przez podmiot zużywający zawiera alkohol etylowy. W efekcie procesów mycia oraz płukania powstaje zanieczyszczony rozpuszczalnik zawierający alkohol etylowy częściowo skażony. Podmiot zużywający planuje przekazać zanieczyszczony alkohol etylowy częściowo skażony do składu podatkowego spółki celem wykonania usługi regeneracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne