05.06.2023 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 267/2023 z dnia 5 czerwca 2023 r., sygn. DI/100000/43/352/2023

Zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych pojazdów niebędących własnością pracodawcy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Na podstawie art. 34 ust- 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r., poz. 221 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r., poz.1009 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznał za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ……………. złożonym w dniu 12 kwietnia 2023 r. dotyczące nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zwrotu kosztów używania w jazdach lokalnych przez osobę świadczącą usługi zarządzania. dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy.

Uzasadnienie

W dniu 12 kwietnia 2023 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy ……………. o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem doręczonym dnia 27 kwietnia 2023 r. oraz pismem doręczonym dnia 16 maja 2023 r.

Wnioskodawca wskazuje w opisie stanu faktycznego, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania przyznano prawo do korzystania z prywatnego samochodu w jazdach lokalnych z limitem miesięcznym wynoszącym 400 kilometrów. Zwrot kosztów używania pojazdu do celów służbowych zgodnie z umową następuje w formie miesięcznego ryczałtu po złożeniu pisemnego oświadczenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w tej sprawie. Pracownik wykonuje pracę w mieście do 100 tys. mieszkańców. Zgodnie z rozporządzeniem składkowym §2 pkt 13 podstawy wymiaru składek nie stanowi „zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczalnej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu - określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra”.

Wnioskodawca kieruje pytanie: czy w związku z powyższym od kwoty nadwyżki wynikającej z wyliczenia różnicy między: przyznaną pracownikowi stawką kilometrówki a wynikającą z zastosowaniem stawki i limitu wynikającej z rozporządzenia Ministra Infrastruktury (czyli ponad 300 km) należy naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne, czy też zwolnienie z oskładkowania nie obejmuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o świadczenie usług i należy odprowadzić składki od całości przyznanego i wyliczonego ryczałtu za używanie do celów służbowych samochodu niebędącego własnością pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne