01.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.135.2023.1.JS

Skoro wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż podana przez Wnioskodawcę rynkowa wartość darowanego udziału, to podstawa opodatkowania darowizny PSD wyniesie zero. Tym samym, obowiązek podatkowy co prawda wystąpi, jednak nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w tym podatku. Na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku PSD z tytułu nabycia na podstawie darowizny.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych darowizny udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, objętym hipoteką. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zamieszkuje Pani w S., przy ul. (...); 12 maja 2022 r. nabyła Pani, wraz z partnerem, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni użytkowej 63,10 m2, w budynku nr (…) przy ulicy (…) w S., gmina (…). Prawo to zostało nabyte przez Panią i jej partnera w udziałach po ½ części za kwotę całkowitą 365.000,00 zł (słownie: trzysta sześćdziesiąt pięć tysięcy złotych 0/00). Potwierdza to notarialna umowa sprzedaży (Repertorium A Nr (…)) (dalej Akt notarialny).

Na powyższy cel przeznaczono w części środki własne (wkład własny) i na pozostałą część został zaciągnięty mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny, co potwierdza umowa z 27 kwietnia 2022 r. o numerze (…) (dalej: Umowa) zawarta z bankiem (...) SA z siedzibą w K., REGON: (…) (dalej Bank).

Kredyt został zaciągnięty przez Panią oraz jej partnera. Obydwoje po połowie (po 50%) odpowiadają Państwo za zobowiązania związane z tym kredytem i są solidarnie zobowiązani do jego spłaty. Tak bowiem stanowi ww. umowa z Bankiem. Jako zabezpieczenie spłaty wierzytelności Banku z tytułu kredytu udzielonego na podstawie ww. Umowy wraz z narosłymi od tego kredytu odsetkami, kosztami postępowania, a także roszczeniami z tytułu opłat i prowizji wskazanych bezpośrednio w Umowie, jak również wynikających z postanowień wskazanej w tej Umowie Tabeli Opłat i Prowizji oraz poniesionych przez Bank kosztów ustanowienia zabezpieczenia wraz z odsetkami ustawowymi od tych kosztów, ustanowiona została, przez obydwojga partnerów, hipoteka umowna do kwoty 456.000,00 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt sześć tysięcy złotych 0/00) na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, dla którego w Sądzie Rejonowym w S. (…) prowadzona jest księga wieczysta Nr (…).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne