16.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.201.2023.2.GK

Prawo do zastosowania procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej opisanej w art. 135 i 136 ustawy o VAT przedstawionych w Scenariuszu 1 i 2.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 maja 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 18 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do zastosowania procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej opisanej w art. 135 i 136 ustawy o VAT przedstawionych w Scenariuszu 1 i 2. Uzupełniliście go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 sierpnia 2023 r. (wpływ 11 sierpnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Posiadacie Państwo siedzibę na terytorium Holandii i jesteście zarejestrowani dla celów podatku od wartości dodanej oraz dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych m.in. w Holandii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Czechach. W przyszłości planujecie Państwo także zarejestrować się również w Belgii i Luksemburgu.

Nie jesteście Państwo obecnie zarejestrowani dla celów VAT w Polsce. Jednakże, nie wykluczacie, iż w przyszłości dokonacie Państwo takiej rejestracji.

Główny przedmiot Państwa działalności obejmuje działalność na rynku branży motoryzacyjnej. W szczególności zajmujecie się Państwo sprzedażą części zamiennych do samochodów oraz innych pojazdów, takich jak opony, felgi oraz koła. Działacie Państwo głównie na terytorium Unii Europejskiej (dalej: „UE”).

W związku z opisaną wyżej działalnością, w latach 2016 - 2020 braliście Państwo udział w transakcjach, w których dostarczano towary z innych krajów UE bezpośrednio do Polski. Przedmiotowe transakcje należy uznać za transakcje łańcuchowe w rozumieniu przepisów dotyczących VAT (tj. w dostawę towarów były zaangażowane co najmniej trzy podmioty, a towary były dostarczane bezpośrednio od pierwszego podmiotu do ostatniego podmiotu w łańcuchu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne