27.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.333.2023.2.MST

Skutki podatkowe procesu redomicyliacji spółki (forma reorganizacji osoby prawnej, związana ze zmianą kraju jurysdykcji) dla posiadacza akcji spółki.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych procesu redomicyliacji spółek. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lipca 2023 r. przesłanym zgodnie z właściwością przez Drugi Urząd Skarbowy w X (wpływ 10 lipca br.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan zatrudniony (umowa o pracę) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka PL). Rozlicza się Pan z podatku w Polsce (rezydencja podatkowa). Jedynym wspólnikiem Spółki PL jest podmiot z siedzibą w Holandii. W ramach pracowniczego programu motywacyjnego mającego zachęcić pracowników do pozostawania w zatrudnieniu w Spółce PL (dalej: Program Motywacyjny), Spółka PL oferowała pracownikom akcje warunkowe, zwane również zastrzeżonymi (Restricted Stock Units, dalej: RSU) w spółce akcyjnej z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: Spółka UK).

Program Motywacyjny kierowany był do wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w ramach grupy spółek, w skład której wchodziła Spółka PL. Wysokość Programu Motywacyjnego (liczba akcji) zależna była od efektywności pracownika określanej przez Spółkę PL. Na podstawie Programu Motywacyjnego uczestnicy otrzymywali RSU w Spółce UK. Uczestnik Programu Motywacyjnego nie mógł sprzedać, zastawiać, przekazywać, cedować lub w inny sposób zbyć akcji RSU (warunkowość akcji). Nie miał on również prawa głosu ani – co do zasady – prawa do otrzymywania dywidend i innych wypłat ze Spółki UK. Uzyskanie akcji właściwych (niezastrzeżonych) uzależnione było od spełnienia się warunku, którym był upływ tzw. czasu wyczekiwania (okresu zależnego od zarządzających Spółką UK – zazwyczaj 25% posiadanych RSU co rok, czyli całość po 4 latach). Z dniem spełnienia się tego warunku RSU stawały się właściwymi akcjami Spółki UK, które nie były obarczone powyższymi ograniczeniami, w szczególności możliwe było przeniesienie ich własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne