28.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.388.2023.2.HJ

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z hodowli papug.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z hodowli papug. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2023 r. (wpływ 6 lipca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan pozazawodową hobbystyczną hodowlę papug. Aktualnie posiada Pan ok. 100 sztuk ptaków. Wśród hodowanych przez Pana gatunków można wyróżnić następujące:

1)Ara (ararauna, macao, chloroptera, militaris, rubrogenys, ambiqua),

2)Kakadu (alba, molucka, banksii),

3)Żako kongijskie,

4)Amazonka,

5)Aleksandretta Wielka,

6)Aleksandretta Obrożna.

Wszystkie ww. gatunki, poza Aleksandrettą Obrożną, znajdują się pod ochroną, zgodnie z treścią załączników A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi i jako takie podlegają rejestracji we właściwym Starostwie Powiatowym, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Po wykluciu piskląt zgłasza Pan również ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wówczas przyjeżdża do hodowli ocenić stan zdrowia piskląt. Hodowla znajduje się w budynkach gospodarczych znajdujących się na posesji należącej do Pana, obok Pana domu. Posesja jest położona na osiedlu domów jednorodzinnych.

Dotychczas nabywanie i zbywanie ptaków odbywało się wyłącznie na zasadzie wymiany z innymi hodowcami, ewentualnie kupna od innych hodowców. Przy zakupie ptaków nie otrzymuje Pan żadnych paragonów ani faktur, ponieważ zakupu dokonuje Pan od hodowców zajmujących się hodowlą hobbystycznie. W przypadku nabywania gatunków chronionych, otrzymuje Pan dokumenty wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony zwierząt – dokumentem rejestrującym sprzedaż zagraniczną jest dokument – potwierdzenie pochodzenia zwierzęcia, zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97. W przypadku nabycia od polskich hodowców obowiązuje ten sam dokument lub tzw. dokument przekazania, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne