17.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.362.2023.4.AP

Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego wpodatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. skutków podatkowych dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 czerwca 2023 r. (wpływ 4 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej od 7 września 2017 r., pod firmą „X”, pod adresem …. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie swojej działalności wskazał Pan następujące kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności): 49.41.Z - Transport drogowy towarów, 52.21.Z - Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy, 53.20.Z - Pozostała działalność pocztowa i kurierska. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest: 52.21.Z - Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy. Ponadto, należy podkreślić, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Został Pan zarejestrowany jako podatnik VAT od 7 września 2017 r.

Od 29 września 2021 r. jest Pan stroną umowy leasingu operacyjnego, tj. leasingobiorcą, dotyczącej samochodu osobowego marki Y, model …, rok produkcji 2018, który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, częściowo na cele osobiste (użytek mieszany). Częściowo odliczał Pan (to jest 50%) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatek naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem operacyjnym samochodu. Umowa leasingu kończy się 9 września 2023 r. Faktura związana z wykupem samochodu z leasingu zostanie wystawiona przez leasingodawcę na dane Pana działalności gospodarczej, zaś zgodnie z harmonogramem leasingu, będzie ona opiewać na kwotę 21 600 zł netto (słownie: dwadzieścia jeden tysięcy sześćset złotych). W związku z tym po wykupie samochodu od leasingodawcy i po zakończeniu umowy leasingu stanie się Pan właścicielem powyższego samochodu. Nie zamierza Pan jednakże księgować ww. faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, odliczać podatku naliczonego po wykupie samochodu, a także nie zamierza po wykupie dalej wykorzystywać pojazdu w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nie będzie Pan wprowadzał również samochodu po jego wykupie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, i w konsekwencji nie będzie go amortyzował. Również koszty eksploatacji nie będą księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako koszty uzyskania przychodów i nie będzie Pan odliczał podatku naliczonego przy ponoszeniu tych kosztów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne