11.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.316.2023.2.KW

Uznanie transakcji dostawy towarów przeznaczonych do wysyłki poza terytorium UE, dokonywanej pomiędzy Spółką 1 a Spółką 2, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną na terytorium kraju.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania transakcji dostawy towarów przeznaczonych do wysyłki poza terytorium UE, dokonywanej pomiędzy Spółką 1 a Spółką 2, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną na terytorium kraju. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 czerwca 2023 r. (wpływ 26 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka 1” lub „Wnioskodawca” lub „Podmiot PL”) z siedzibą w Polsce jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym także dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce.

Spółka 2 z siedzibą w Niemczech jest zarejestrowanym w Niemczech podatnikiem VAT, zarejestrowanym także dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech, niezarejestrowanym do VAT w Polsce.

Spółka 3 jest podmiotem z siedzibą w kraju trzecim.

Planowane jest realizowanie transakcji dostawy towarów pomiędzy ww. podmiotami w opisany niżej sposób.

W ramach planowanej sprzedaży towarów (taśmy przenośnikowe), Podmiot PL (producent towarów) będzie transportować je w ramach dostawy towarów do Spółki 2 do Niemiec na warunkach Incoterms FCA (port w Niemczech) lub Incoterms DAP (Niemcy). Spółka 1 będzie odpowiedzialna za organizacyjne aspekty transportu wyłącznie na tym odcinku, w szczególności zawrze umowę z przewoźnikiem oraz będzie ustalać warunki odbioru towaru ze swojego magazynu na terytorium Polski. Oznacza to, że wyznaczy przewoźnika oraz będzie dokonywała z nim niezbędnych uzgodnień dotyczących transportu, przekaże informację o gotowości towaru do wysyłki i będzie kontaktowała się z przedsiębiorstwem transportowym w celu potwierdzenia dostępności towaru do odbioru a także upoważni przewoźnika do odbioru towaru w określonym miejscu i czasie. Pierwszy podmiot (Podmiot PL) w ramach czynności związanych z organizacją transportu towaru z Polski na terytorium Niemiec będzie koordynował pakowanie i załadunek, w tym zarekomenduje przewoźnikowi metodę transportu (ile ciężarówek jest wymaganych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne