04.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.187.2023.2.JF

Dopiero w przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych uprzednio w wyniku połączenia, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu przy takiej transakcji w wysokości ustalonej zgodnie z 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2, przyjmujące, że w przypadku uznania, że Wnioskodawca osiąga z tytułu planowanego Przejęcia przychód opodatkowany podatkiem CIT w Polsce, Wnioskodawca ten może w związku z tym rozpoznać koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej udziałów w Spółce Przejmowanej, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

  • po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce na skutek połączenia Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą,
  • czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania tego przychodu, a jeśli tak to w jakiej wysokości.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 czerwca 2023 r. (wpływ do Organu 7 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca A. GmbH („Wnioskodawca”) jest austriacką spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, rezydentem podatkowym Austrii, który nie posiada w Polsce siedziby, zarządu ani stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Spółka ta jest jednocześnie jedynym i 100% wspólnikiem austriackiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością B. GmbH („Spółka Przejmowana”), będącej rezydentem podatkowym Austrii. Spółka Przejmowana prowadzi działalność jako centrala regionu Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie (...). Na majątek Spółki Przejmowanej składa się głównie jej oddział w Polsce („Polski Oddział”) oraz udziały w polskiej spółce kapitałowej C. sp. z o.o. („Spółka Przejmująca”), oraz regionalna siedziba w Austrii („Austriacki Oddział”) wraz z udziałami w spółkach: (...). Nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowią mniej niż 50% wartości aktywów zarówno Spółki Przejmowanej jak i Wnioskodawcy (bezpośrednio lub pośrednio) – Spółka Przejmowana nie posiada nieruchomości w Polsce – taki stan rzeczy nie zmieni się do dnia planowanego połączenia, jak również był i będzie aktualny w okresie 365 dni poprzedzających dzień połączenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne