23.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.309.2023.2.AB

Uznanie Pani majątku za zbycie przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania Pani majątku za zbycie przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzupełniła go Pani pismem z 6 czerwca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Od 2007 roku jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W podatku dochodowym rozlicza się Pani na KPiR. Pani działalność gospodarcza jest sklasyfikowana pod symbolem PKD: 43.99.Z jako pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane. Posiada Pani w firmie na środkach trwałych 1 koparko-ładowarkę, która jest niezbędna do świadczenia usług realizowanych prowadzonej przez Panią działalności. W swojej działalności nie zatrudnia Pani żadnych pracowników. Obecnie planuje Pani przekazanie całego majątku firmie męża, z którym łączy Panią wspólność majątkowa od 1986 roku, a następnie zamknięcie działalności. Przekazanie odbędzie się nieodpłatnie. Nie będzie to darowizna a jedynie techniczne przekazanie do firmy męża, gdyż składniki te nadal będą wchodzić do majątku wspólnego małżonków. Przed przekazaniem przedsiębiorstw Pani mąż założy jednoosobową działalność gospodarczą i będzie kontynuować prowadzenie firmy. Będzie również czynnym podatnikiem VAT i będzie rozliczać prowadzoną działalność na KPiR.

W uzupełnieniu wskazała Pani, że:

 1. Przedmiotem transakcji będą wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa czyli dwie koparko-ładowarki oraz nazwa przedsiębiorstwa (obecnie (…), a po przejęciu (…)). Wszelkie tajemnice przedsiębiorstwa (know-how) w sposób naturalny przejdą do nowej firmy gdyż stanowią wspólna wiedzę małżonków. Firma nie posiada żadnych nieruchomości, towarów handlowych, praw wynikających z umów najmu lub dzierżawy, wierzytelności, zobowiązań, koncesji, licencji, patentów, zezwoleń i innych praw własności przemysłowej lub praw z papierów wartościowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne