24.05.2023 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 maja 2023 r., sygn. I USKP 2/22

1. W przypadku ustalania renty rodzinnej z ubezpieczenia rentowego po osobie uprawnionej przed śmiercią do renty wypadkowej, "rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy" nie jest renta wypadkowa. Istnienie renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego, odrębnej od renty rodzinnej ogólnej, potwierdza, że renta rodzinna ogólna nie może być ustalana w oparciu o rentę wypadkową.

2. Przepis art. 17 ust. 7 ustawy wypadkowej, zwalniający z badania warunków nabycia przez zmarłego żywiciela prawa do renty z ubezpieczenia rentowego, potwierdza, że renta rodzinna ogólna nie może być ustalana w oparciu o rentę wypadkową. W sytuacji, gdy to nie wypadek przy pracy/choroba zawodowa pozbawiła uprawnionych członków rodziny ich żywiciela, brakuje uzasadnienia, aby wtórnie korzystali oni z uprawnień należnych uprzednio zmarłemu, a które to uprawnienia były mu nadane z uwagi na doznanie wypadku przy pracy/choroby zawodowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) 

‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca) ‎

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z odwołania A. L. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Rybniku ‎o wysokość renty rodzinnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 maja 2023 r., ‎skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach ‎z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. akt III AUa 1638/20,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od ubezpieczonej A. L. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rybniku kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rybniku decyzją z dnia 2 stycznia 2020 r. przyznał wnioskodawczyni A. L. prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu od dnia 5 grudnia 2019 r., ustalając jej wysokość na kwotę 1.429,47 zł i równocześnie zawieszając wypłatę, ponieważ wysokość przyznanego świadczenia była mniej korzystna niż dotychczas pobierana przez nią emerytura. Wysokość renty rodzinnej ustalono jako 85 % emerytury osoby zmarłej.

Ubezpieczona wniosła odwołanie od powyższej decyzji, zaskarżając ją w części dotyczącej wysokości przyznanego świadczenia oraz zawieszenia jego wypłaty. Domagała się przyznania prawa do renty rodzinnej obliczonej jako 85 % renty zmarłego męża, tj. w kwocie 2.679,55 zł i nakazanie wypłaty renty rodzinnej jako świadczenia korzystniejszego niż pobierana przez nią emerytura.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne