31.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.268.2023.2.KKA

Obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

„X” S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, posiadającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski; jest również czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Rok podatkowy Spółki nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rok podatkowy rozpoczyna się w miesiącu październiku, a kończy we wrześniu roku następnego.

Spółka prowadzi ubój bydła, trzody chlewnej, produkcję wyrobów, przetwórstwo oraz sprzedaż mięsa. Dodatkowo, prowadzi również działalność w zakresie produkcji tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, wytwarzania gotowych posiłków i dań oraz produkcji gotowych pasz i karmy dla zwierząt, magazynowania i przechowywania towarów. Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi 8 nowoczesnych zakładów produkcyjnych, posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży i zakupu.

Spółka w ramach prowadzonej działalności w zakresie nieprzerwanego zaopatrzenia surowcowego na podstawie pisemnej umowy podjęła współpracę zarówno z Rolnikami będącymi Rolnikami Ryczałtowymi, jak i Rolnikami zarejestrowanymi jako czynni podatnicy Vat (zwani w Umowie Producentami) w zakresie nabywania usług polegających na usłudze tuczu trzody chlewnej. W przypadku nabywania tych usług od Rolnika Ryczałtowego Spółka wystawia fakturę VAT-RR z 7% stawką zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku nabywania od Rolników będących czynnymi podatnikami Vat Spółka otrzymuje wystawioną przez Rolnika fakturę Vat ze stawką 8%, na podstawie której korzysta z prawa do odliczenia podatku VAT. W przedstawionym stanie faktycznym pod analizę poddajemy przypadki, gdy Rolnicy nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221), zgodnie z którym definicja działalności gospodarczej określana jest jako zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły w korespondencji z art. 2 ust. 2 ustawy o Rachunkowości oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym określana jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne