24.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.224.2023.1.KP

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 21 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą „(…)”, zarejestrowaną w Polsce (dalej: JDG). Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. W ramach JDG zajmuje się Pani:

a)sprzątaniem i porządkowaniem terenów przydomowych;

b)sprzedażą posiłków w ramach prowadzonego handlu obwoźnego;

c)świadczeniem usług rozrywkowych dla dzieci.

Świadczy Pani usługi na rzecz podmiotów gospodarczych (na rzecz gmin) oraz na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2022 r. wartość sprzedaży dokonanej przez Panią na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych nie przekroczyła kwoty 20 000 zł. W 2023 r. ten próg (20 000 zł) też nie zostanie przekroczony. Usługi rozrywkowe dla dzieci (wskazane w pkt c) powyżej) świadczone są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i polegają na udostępnianiu urządzeń do zabawy podczas imprez i wydarzeń plenerowych takich jak festyny, pikniki czy targi, urodziny.

W swojej ofercie posiada Pani:

a)urządzenia dmuchane, tj. 3 zamki dmuchane;

b)rowerki/gokarty na pedały - 13 sztuk;

c)kule wodne;

d)mała karuzela o średnicy 4m;

(dalej łącznie zwane jako: Urządzenia, a osobno: Urządzenie).

Podczas danej imprezy rozkładane są Urządzenia. Z Urządzeń tych można korzystać za odpłatnością - z uwagi na fakt, iż są to Urządzenia przeznaczone do użytku przez dzieci, opłaty wnoszone są przez rodziców lub opiekunów prawnych. Możliwe są sytuacje, że na daną imprezę plenerową jedzie wyłącznie jedno Urządzenie, z uwagi przykładowo na ograniczoną powierzchnię, na której można ustawić tego typu atrakcję. Zdarzają się też sytuacje, że rozstawionych jest więcej Urządzeń. Nie posiada Pani stałego terenu, który przeznaczałaby na udostępnianie Urządzeń zainteresowanym podczas imprez plenerowych. Nie ma Pani także wpływu na ilość przekazywanych do użytku Urządzeń. To, ile Urządzeń będzie mogło być udostępnionych na danej imprezie, zależy od jej organizatora. Pani nie jest bowiem organizatorem ww. imprez i wydarzeń, jego uczestnictwo ogranicza się jedynie do udostępnienia posiadanych Urządzeń w miejscu wydarzenia. Wstęp na wydarzenia (imprezy plenerowe) jest nieodpłatny - organizator nie pobiera opłat z tytułu wejścia na teren imprezy. Każda osoba może wejść na teren, na którym wystawione są Pani Urządzenia. Teren nie jest w żaden sposób ogrodzony, a wstęp na ten teren nie zależy od Pani, tylko od organizatora danego wydarzenia. Opłata jest natomiast wnoszona przez te osoby, które chcą faktycznie skorzystać z danego Pani Urządzenia. Wówczas płatność pobiera bezpośrednio Pani za skorzystanie z danego Urządzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne