19.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.157.2023.1.DB

Przeniesienie własności środków trwałych celem zaspokojenia roszczenia o zachowek stanowi odpłatne zbycie podlegające opodatkowaniu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przeniesienia prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z obowiązku wypłaty zachowku. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni (zwana dalej jako Podatniczka) prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą X, pod numerem NIP ... oraz REGON ... . Działalność prowadzona jest w zakresie sprzedaży hurtowej głównie dewocjonaliów (wg PKD: 46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana). Wg zapisu w CEIDG Pani A.A. rozpoczęła prowadzenie przedmiotowej działalności gospodarczej w dniu 14 lipca 2021 r.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez Podatniczkę zostało przejęte po zmarłym B.B.NIP ... - na zasadach opisanych w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (tekst jedn. Dz. U. z 2021 poz. 170 ze zm.). Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego w osobie Pani A.A. nastąpiło wg wpisu do CEIDG w dniu 1 marca 2021 r. na podstawie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 7 ww. ustawy w oparciu o akt notarialny Rep. A nr XXX.

Otwarcie spadku po zmarłym B.B. nastąpiło w dniu 2 stycznia 2021 r. na podstawie art. 924 Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Na mocy testamentu po zmarłym Pani A.A. - jako spadkobierczyni - otrzymała cały majątek po B.B.(z wyjątkiem jednego zapisu windykacyjnego, który przypadł w spadku osobie trzeciej, co nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie). W myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn Podatniczka należała do III grupy spadkobierców, tj. innych nabywców. Z tego tytułu uiściła podatek od spadku w wysokości i terminie, jakich wymagają przepisy ww. ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne