13.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 października 2022 r., sygn. II CSKP 853/22

P. S.A. na podstawie art. 15 ust. 2 u.k.r.PKP nie przejęła zobowiązań P.1 S.A. wynikających z czynów niedozwolonych, za które odpowiedzialność ponosiło przedsiębiorstwo państwowe P.2. 

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mariusz Łodko (przewodniczący) ‎

SSN Maciej Kowalski 

‎SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. P. ‎przeciwko P. spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym ‎w Izbie Cywilnej w dniu 13 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. akt V ACa 152/20,

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie drugim w części oddalającej apelację P. spółki akcyjnej w W. oraz w punkcie trzecim w części zasądzającej od tego pozwanego koszty postępowania apelacyjnego i przekazuje sprawę w tej części Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 18 października 2019 r. w ten sposób, że oddalił powództwo o zasądzenie od P. S.A. w Warszawie (dalej: „P. S.A.”) części odsetek od zasądzonej solidarnie na rzecz K. P. od P.1 S.A. w W. i P. S.A. kwoty 80 000 zł tytułem zadośćuczynienia, oddalając apelację P. S.A. w pozostałym zakresie oraz apelację P.1 S.A. w całości oraz orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:

K. P. był pracownikiem przedsiębiorstwa państwowego P.2. W dniu 27 sierpnia 1997 r. pociąg, którym jechał powód zderzył się z innym pociągiem. W wyniku wypadku powód doznał licznych obrażeń ciała, co skutkowało dwudziestoprocentowym uszczerbkiem na zdrowiu. Maszynista i pomocnik maszynisty (pracownicy przedsiębiorstwa państwowego P.2) prowadzący pociąg, którym jechał powód zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu karnego z 4 grudnia 2002 r. za pominięcie semafora oraz przekroczenie dopuszczalnej prędkości, w wyniku czego w sposób nieumyślny spowodowali najechanie pociągu technicznego na znajdujący się na torach skład cystern, co skutkowało m.in. uszkodzeniem ciała powoda.

Sąd Apelacyjny przyjął za własne ustalenia poczynione przez Sąd Okręgowy. Wskazał, że żaden z pozwanych nie kwestionował przebiegu wypadku, ani jego skutków dla powoda. W ocenie Sądu Apelacyjnego, Sąd pierwszej instancji trafnie uznał, że odpowiedzialnością za skutki wypadku z 27 sierpnia 1997 r. należy obciążyć solidarnie obu pozwanych. Wskazał, że w 1997 r. nie istniał żaden z pozwanych. Spółka P.1 S.A. powstała na skutek komercjalizacji wcześniej istniejącego przedsiębiorstwa państwowego P.2, zaś P. S.A. na skutek restrukturyzacji P.1 S.A., stosownie do przepisów ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 292 ze zm., dalej: „u.k.r.PKP”). W myśl art. 2 ust. 2 u.k.r.PKP P.1 S.A. wstąpiła we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe P.2, bez względu na charakter prawny tych stosunków, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Zgodnie zaś z art. 15 ust. 1 i 2 u.k.r.PKP P.1 S.A. utworzyła spółkę akcyjną do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania liniami kolejowymi, działającą pod firmą P. S.A., która z dniem wpisu do rejestru handlowego wstąpiła w prawa ‎i obowiązki P.1 S.A. w zakresie zarządzania liniami kolejowymi. Skoro za współprzyczynę wypadku z 27 sierpnia 1997 r. uznano niedostateczną i nieciągłą widoczność semafora, utrudnioną przez gałęzie drzew wchodzących w skrajnię, to w tym zakresie odpowiedzialność ponosi P. S.A., jako sukcesor w zakresie zarządzania liniami kolejowymi P.1 S.A., ogólnego następcy przedsiębiorstwa państwowego P.2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp