10.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1-4010.111.2023.1.AS

Czy Wnioskodawca, od 1 stycznia 2022 r., jest uprawniony do odliczania kosztów Usług Niematerialnych na podstawie art. 15e ust. 9 Ustawy o CIT, stosując przy tym zasadę, że nieodliczona kwota kosztów Usług Niematerialnych poniesionych w latach podatkowych 2018 - 2021 podlega odliczeniu w kolejnych 5 latach podatkowych (licząc od roku poniesienia kosztów Usług Niematerialnych) do wysokości skalkulowanego hipotetycznego Limitu z art. 15e (tj. limitu, który zostałby obliczony dla lat podatkowych 2022 - 2026, gdyby przepisy art. 15e nie zostały uchylone), bez pomniejszania o koszty Usług Niematerialnych ponoszonych przez Wnioskodawcę od dnia 1 stycznia 2022 r.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy od 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca jest uprawniony do odliczania kosztów Usług Niematerialnych na podstawie art. 15e ust. 9 Ustawy o CIT, stosując przy tym zasadę, że nieodliczona kwota kosztów Usług Niematerialnych poniesionych w latach podatkowych 2018-2021 podlega odliczeniu w kolejnych 5 latach podatkowych do wysokości skalkulowanego hipotetycznego limitu z art. 15e, bez pomniejszania o koszty Usług Niematerialnych ponoszonych przez Wnioskodawcę od dnia 1 stycznia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca" lub „Spółka") posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać) w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, tj. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej X (dalej: „Grupa"). W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawarła z innymi podmiotami z Grupy (dalej: „Spółki Powiązane") umowy w przedmiocie zakupu m.in.: 1) usług zarządczych z zakresu administracji, podatków, zarządzania finansami, marketingu oraz wsparcia technicznego, HR; 2) usługi teleinformatyczne (ICT), usługi wsparcia technicznego i komunikacyjnego; (dalej łącznie jako: „Usługi Niematerialne"). Z tytułu wykonywania Usług Niematerialnych, Wnioskodawca uiszczał w poprzednich latach podatkowych (a także uiszcza obecnie) wynagrodzenie na rzecz Spółek Powiązanych. Przedmiotowe wydatki spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.; dalej: „Ustawa o CIT"). Spółka stosowała przepis wskazany w art. 15e ust. 1 Ustawy o CIT do Usług Niematerialnych objętych tą normą prawną. W konsekwencji powyższego, w latach podatkowych 2018 - 2021 (włącznie), Spółka odrębnie w odniesieniu do każdego z wyżej wskazanych lat podatkowych: 1) kalkulowała wysokość limitu zgodnie z właściwymi przepisami art. 15e Ustawy o CIT, równemu kwocie 3 mln złotych powiększonej o 5% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16 m Ustawy o CIT oraz odsetek (dalej: „Limit z art. 15e"), a następnie 2) do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym zaliczała wyłącznie tę część kosztów Usług Niematerialnych, która była równa Limitowi z art. 15e i równocześnie 3) z kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym wyłączała tę część kosztów Usług Niematerialnych, która przekraczała kwotę Limitu z art. 15e. Z uwagi na fakt, iż suma kosztów Usług Niematerialnych poniesionych w ww. latach podatkowych jest wyższa niż suma skalkulowanych dla poszczególnych lat Limitów z art. 15e, Spółka posiada nierozliczone koszty Usług Niematerialnych, w związku ze stosowaniem w latach podatkowych 2018 - 2021 do przedmiotowych wydatków przepisów art. 15e Ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne