08.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.108.2023.3.JN

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 8 kwietnia 2023 r. (wpływ 8 kwietnia 2023 r.) oraz z 20 kwietnia 2023 r. (wpływ 20 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „Wnioskodawca”) i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce i w latach 2019-2021 opłacał podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku (tzw. podatek liniowy) na zasadach określonych w art. 30c UPDOF (w 2022 r. Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i nie zamierza korzystać z ulgi IP Box w stosunku do dochodu wygenerowanego w tym okresie). Działalnością gospodarczą Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z PKD). Wnioskodawca świadczy i będzie świadczył usługi, w ramach których tworzy programy komputerowe na rzecz zleceniodawców (dalej łącznie: „Zleceniodawca”). Generalnie, całość prac prowadzonych przez Wnioskodawcę związana jest z tworzeniem programów komputerowych jako całości (dostarczenie gotowego rozwiązania pisanego pod konkretnego klienta), ale także z tworzeniem nowych komponentów i funkcjonalności do istniejących systemów. Programy komputerowe pozwalają na wprowadzenie nowych lub zastąpienie istniejących procesów biznesowych poprzez skrócenie, ulepszenie lub optymalizację rozwiązań. Wnioskodawca posiada wiedzę i umiejętności w zakresie technologii informatycznych, w tym znajomość baz danych, środowisk chmurowych (…), systemów rozproszonych, algorytmów uczenia maszynowego (…), architektur mikroserwisów, środowisk programistycznych, języków programowania: (…) oraz technologii: (…), które umożliwiają realizację prac w zakresie kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem Oprogramowania służącego do obsługi złożonych procesów biznesowych. Ponadto, Wnioskodawca posiada szereg certyfikatów potwierdzających znajomość wymienionych technologii, a także ukończył 4-letnie studia doktoranckie w dyscyplinie informatyka, gdzie pogłębił wiedzę na temat sztucznej inteligencji, algorytmów uczenia maszynowego oraz process miningu (eksploracji oraz optymalizacji procesów biznesowych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne