24.11.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. III USKP 17/22

Podstawę obliczenia emerytury będzie zawsze stanowić suma składek po ostatniej waloryzacji rocznej, powiększona o poddane waloryzacji kwartalnej składki należne za dalszy okres do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc początkujący wypłatę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Leszek Bielecki ‎

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania E. S. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Szczecinie ‎o wysokość świadczenia, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie ‎z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. akt III AUa 86/19,

I. oddala skargę kasacyjną,

II. zasądza od E. S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Szczecinie kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2020 r. (sygn. akt III AUa 86/19) Sąd Apelacyjny w Szczecinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w sprawie o wysokość świadczenia, oddalił apelację odwołującego się od wyroku z dnia 28 listopada 2018 r. (sygn. akt VI U 2038/16) Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, którym to wyrokiem oddalono odwołanie E. S. od decyzji z dnia 4 października 2016 r. (nr […]) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Odział w Szczecinie.

Spornym elementem przedmiotowej sprawy, który został zakwestionowany, był sposób wyliczenia wysokości kapitału początkowego ubezpieczonego oraz kwestia związana z jego waloryzowaniem. Na etapie postępowania odwoławczego Sąd Apelacyjny uzupełnił postępowanie dowodowe poprzez przesłuchanie M. M., pracownika organu rentowego, obeznanego ze stanem sprawy, w charakterze świadka, na okoliczność sposobu obliczania wysokości kapitału początkowego i emerytury ubezpieczonego. Sąd Odwoławczy wyjaśnił, że nie jest zasadny zarzut dotyczący odmowy powołania w sprawie dowodu z opinii biegłego na okoliczność prawidłowości wyliczenia kapitału początkowego. Sposób wyliczenia wysokości kapitału początkowego wynika z przepisów ustawy emerytalnej i nie ma potrzeby sięgania do wiadomości specjalnych biegłego. Wszelkie dane służące wyliczaniu tego świadczenia pochodziły z dokumentacji pracowniczej E. S.. Potrzeba powołania biegłego w niniejszej sprawie aktualizowałaby się tylko w przypadku, gdyby żądania ubezpieczonego nie wynikały z przedłożonych dokumentów, gdyby kwoty wynagrodzeń nie można byłoby obliczyć w oparciu o zgromadzone dokumenty. Taka sytuacja natomiast w niniejszej sprawie nie wystąpiła. Ubezpieczony nie kwestionował danych zawartych w dokumentach, organ rentowy przy obliczaniu kapitału początkowego opierał się na dokumentacji pracowniczej i zaświadczeniach wydawanych przez pracodawcę ubezpieczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty