18.10.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 18 października 2022 r., sygn. I PSKP 72/21

Zawarcie długotrwałej umowy terminowej po to, ażeby można ją w dowolnym momencie swobodnie rozwiązać, pozostaje w sprzeczności ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa do zatrudnienia terminowego i z zasadami współżycia społecznego. Poza uznaniem, że samo zawieranie długoterminowych umów o pracę na czas określony stoi w sprzeczności ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem takiej umowy, jak również z zasadami współżycia społecznego, nie można również wykluczyć, że zawarcie takiej umowy z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, może być traktowane jako mające na celu obejście imperatywnych unormowań, które zostały zawarte w przepisach art. 251 § 1 i 2 k.p. Podnosi się bowiem, że dla uznania, iż długoterminowe umowy o pracę zostały zawarte w celu obejścia prawa, konieczne jest wykazanie zamiaru pracodawcy niestosowania przepisów o wypowiadaniu umów na czas nieokreślony bądź właśnie uniknięcia skutków z art. 251 k.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)

‎SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca) 

‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa J. W. ‎przeciwko Uniwersytetowi Medycznemu w K. ‎o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach ‎z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. akt XI Pa 8/20,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 stycznia 2020 r., sygn. akt XI Pa 8/20 Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił apelację powódki J. W. od wyroku Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach z 11 lutego 2019 r., VII P 1559/18, którym Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo przeciwko Uniwersytetowi Medycznemu w K. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty