28.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.69.2023.1.ŁS

Obowiązki płatnika wynikające z pokrywania kosztów szczepień przeciw grypie, do których nie jest zobligowany przepisami prawa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo pismem z datą wpływu 26 kwietnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Państwo jako pracodawca zorganizowaliście we wrześniu 2022 r. szczepienia ochronne przeciwko grypie dla pracowników dokonując zakupu szczepionki.

Możliwość zaszczepienia została skierowana do pracowników wszystkich grup zawodowych, zarówno pracowników medycznych, jak i pracowników niemedycznych. Były one dobrowolne. Szczepienia zostały przeprowadzone przez Państwa pracowników.

W przypadku pracowników medycznych narażenie na grypę zostało ujęte w ryzyku zawodowym. Grypa, jako szkodliwy czynnik biologiczny zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, zakwalifikowana jest jako czynnik w grupie 2 zagrożenia. Oznacza to, że jest to czynnik, który może wywołać u ludzi chorobę, może być niebezpieczny dla pracowników, ale rozprzestrzenianie się w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne i zazwyczaj istnieją wobec tego czynnika skuteczne sposoby leczenia i profilaktyki.

W ryzyku zawodowym na czynniki biologiczne u Państwa wirus grypy typ A, B, C jest wymieniony, jako zagrożenie dla stanowisk medycznych, źródłem zakażenia są ludzie (pacjenci), wirus przenoszony jest drogą powietrzno-kropelkową. Środkami ochrony przed grypą są: przestrzeganie zasad mycia, higieny i dezynfekcji rąk; procedury dezynfekcji powierzchni, stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz szczepienia (na grypę A i B).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne