26.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.95.2023.1.AS

Czy zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT Wnioskodawca powinien uznać, że transakcje w zakresie: - wynajem od udziałowca X placu parkingowego stanowią tzw. kategorię ukrytych zysków, a w konsekwencji Wnioskodawca powinien transakcje te opodatkować i zaliczyć do kategorii ukrytych zysków?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy usługi wynajmu placu parkingowego, świadczone przez udziałowca X Wnioskodawcy stanowią dla Wnioskodawcy ukryty zysk, a w konsekwencji czy Wnioskodawca powinien te transakcje opodatkować i zaliczyć do kategorii ukrytych zysków, na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce, tzn. jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce.

Spółka planuje w przyszłości opodatkowanie prowadzonej działalności ryczałtem od dochodów spółek (dalej: „Estoński CIT"). Wnioskodawca będzie spełniać wszystkie warunki uregulowane w art. 28j ust. 1 Ustawy o CIT, uprawniające do korzystania z estońskiego CIT i nie znajdą zastosowania w odniesieniu do niego żadne wyłączenia z możliwości wyboru tej formy opodatkowania, uregulowane w art. 28k Ustawy o CIT. W szczególności:

1) przychody Wnioskodawcy ze źródeł pasywnych (m.in. z odsetek, poręczeń, gwarancji oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi o niskiej wartości dodanej) będą stanowiły mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne