17.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.51.2023.1.IN

Ustalenie czy na podstawie art. 28n ust. 3 ustawy o CIT podatnik opodatkowany ryczałtem przy obliczaniu podstawy opodatkowania na moment wyjścia z ryczałtu uwzględni odpis aktualizujący zgodnie z ustawą o rachunkowości, wskazany w korekcie na wejściu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2023 r., wpłynął Państwa wniosek z 29 stycznia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy na podstawie art. 28n ust. 3 ustawy o CIT podatnik opodatkowany ryczałtem przy obliczaniu podstawy opodatkowania na moment wyjścia z ryczałtu uwzględni odpis aktualizujący związany zgodnie z ustawą o rachunkowości, wskazany w korekcie na wejściu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na koniec roku podatkowego poprzedzającego wejście na ryczałt od dochodów spółek Wnioskodawca zawiązał odpis aktualizujący na należności zgodnie z art. 35b ustawy o rachunkowości. Podatnik wykazał odpis na należności w CIT-KW, w związku z art. 7aa. Ust. 4 podatnik wykazała stratę (wyłącznie koszty czyli odpisy aktualizujące należności), tym samym też nie powstał podatek do zapłaty. Dokonany odpis nie został zaliczony w koszty podatkowe w roku poprzedzającym wejście na cit estoński.

Wnioskodawca postąpił zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS zaprezentowanym w piśmie z dnia 16.12.2022 sygn.: 0111-KDIB1-2.4010.704.2022.4.ANK. W okresie obowiązywania CIT estońskim możliwa będzie sytuacja, w której nastąpi ustanie przyczyny zawiązania odpisu co na gruncie ustawy o rachunkowości będzie skutkowało rozwiązaniem odpisu poprzez zaliczenie go w pozostałe przychody operacyjne. Oznacza to, że podatnik dokonując rozwiązania odpisu ponownie zaliczy wierzytelność w przychód zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wnioskodawca będąc na ryczałcie od dochodów spółek planuje dokonać podziału zysku pomijając wartość dokonanego zapisu (rozwiązanie odpisu), ponieważ nie stanowi to faktycznego zwiększenia aktywów Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne