06.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.50.2023.1.ZK

1. Czy Spółka postąpi prawidłowo uznając koszty podatku od nieruchomości za lata 2017 - 2022, za koszt podatkowy w dacie zaksięgowania tego kosztu w księgach rachunkowych Spółki, tj. w dacie 30 grudnia 2022 r.? 2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca - czy Spółka postąpi prawidłowo nie dokonując korekt podatku dochodowego od osób prawnych (Cit 8) za lata 2017 - 2021, zeznanie podatkowe za 2022 r. nie zostało jeszcze złożone?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Zakład Wodociągów (…) sp. z o.o. jest spółką, w której 100% udziałów posiada Gmina Y. Spółka powstała w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego na mocy uchwały nr (…) Rady Miejskiej w (…) oraz uchwały zmieniającej nr (…). Spółka rozpoczęła działalność operacyjną (…).

Spółka jest podatnikiem podatku od nieruchomości, który jest płacony do organu podatkowego - Urzędu Miasta i Gminy Y. Podatkiem od nieruchomości objęte są własne środki trwałe Spółki, jak również środki trwałe będące przedmiotem umowy dzierżawy lub porozumienia o odpłatnym udostępnieniu zawarte pomiędzy Gminą Y i Spółką (umowy, porozumienia dotyczą sieci kanalizacyjnych i mienia komunalnego). Własne środki trwałe podlegające podatkowi od nieruchomości to budynki i budowle, natomiast środki trwałe będące przedmiotem umowy dzierżawy lub porozumienia o odpłatnym udostępnieniu to grunty, budynki i budowle. Spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych będących przedmiotem umowy lub porozumienia. Dla potrzeb obliczenia wysokości podatku od nieruchomości w odniesieniu do budowli będących przedmiotem umowy lub porozumienia Spółka zastosowała art. 4 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który brzmi: „Jeżeli od budowli lub ich części, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne