02.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.1.2023.1.MAZ

Brak konieczności korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w związku różnicą ceny żelazostopów w momencie ich importu oraz w momencie sprzedaży

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy konieczności korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w związku różnicą ceny żelazostopów w momencie ich importu oraz w momencie sprzedaży, wpłynął 2 stycznia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka”) na podstawie umowy komisu uczestniczy w transakcji, w której pełni rolę komisanta. W ramach tej umowy komitent (podmiot z Ukrainy) zleca, a komisant zobowiązuje się we własnym imieniu i na rachunek komitenta do sprzedaży na zasadzie komisu żelazostopów. Sprzedaż towaru następuje na rzecz kontrahentów z terenu Unii Europejskiej, a także z krajów trzecich. Komitent zachowuje własność towaru do momentu sprzedaży ich przez komisanta kontrahentowi. Towar sprzedawany jest kontrahentowi po cenie odpowiadającej wartości rynkowej na dzień sprzedaży. Ta cena różni się od wartości ujętej w zgłoszeniu celnym, będącej podstawą opodatkowania importu w podatku od towarów i usług. Kwota ujęta w zgłoszeniu celnym odpowiada wartości rynkowej towaru na moment importu. Różnica wynika z wahań cen żelazostopów na rynku.

Pytanie

Czy różnica ceny w momencie importu oraz w momencie sprzedaży żelazostopów kontrahentowi powoduje konieczność korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zmiana wartości dokonująca się między importem towaru a sprzedażą kontrahentowi w ramach umowy komisu nie powoduje konieczności korekty podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług. Przyjęta wartość celna w momencie importu i dokonania odprawy odpowiada cenie rynkowej towaru na ten właśnie moment. Bez znaczenia pozostaje fakt, że w momencie sprzedaży żelazostopów kontrahentowi „ostatecznemu” cena ulega zmianie wskutek gwałtownych wahań cen rynkowych. W momencie dokonania odprawy celnej żadna ze stron umowy nie ma wiedzy, jakie będą wartości rynkowe żelazostopów w przyszłości, tj. w momencie dokonania sprzedaży, której dokładna data też nie jest znana w czasie dokonania zgłoszenia celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne