04.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 4 października 2022 r., sygn. II CSKP 162/22

Treść art. 57 ust. 1 pkt 1 prawa energetycznego wprost przesądza, że o wysokości opłaty należnej przedsiębiorstwu energetycznemu z tytułu nielegalnego poboru energii przesądza obowiązująca taryfa. Przedmiotowa opłata pełni nie tylko funkcję kompensacyjną lecz także prewencyjną i represyjną.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący) 

‎SSN Grzegorz Misiurek ‎

SSN Karol Weitz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa I. spółki z o.o. w W. ‎przeciwko K. S. ‎o zapłatę, ‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 4 października 2022 r., ‎na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. akt VII AGa 531/18,

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację (pkt II) i w części rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt III) i w tych granicach przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. pozwała K. S. o zapłatę kwoty 87 538,04 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 7 stycznia 2011 r. do dnia zapłaty. W dniu 27 sierpnia 2012 r. Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie wydał nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, w którym uwzględnił żądanie pozwu. Na skutek sprzeciwu pozwanej od tego nakazu Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2016 r. oddalił powództwo ustalając, że pozwana prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą S. i w ramach tej działalności nieprzerwanie od lutego 1994 r. prowadziła sklep spożywczy w lokalu położonym przy ul. […] w W. najmowanym od spółdzielni mieszkaniowej – Spółdzielni z siedzibą w W.. W lokalu był zamontowany licznik do pomiaru poboru energii elektrycznej. K. S. stała się odbiorcą energii elektrycznej w wymienionym lokalu w dacie rozpoczęcia najmu tego lokalu od spółdzielni na podstawie porozumienia zawartego ze spółdzielnią dnia 28 lutego 1994 r. Licznik energii elektrycznej znajdował się w oddzielnym pomieszczeniu w magazynie lokalu najmowanego przez pozwaną, do którego swobodnie mógł wejść każdy z pracowników sklepu spożywczego oraz inne osoby prowadzące działalność gospodarczą w pawilonie przy ul. […] w W. Swobodny dostęp do tego licznika mieli także pracownicy dostawcy energii elektrycznej R..

W dniu 13 października 2010 r. pracownicy R. przeprowadzili kontrolę układu pomiarowego licznika energii elektrycznej w sklepie prowadzonym przez pozwaną, w tym oplombowania i prawidłowości poboru energii elektrycznej. ‎W wyniku czynności kontrolnych ustalili, że na osłonie przekładników oraz tablicy licznikowej nie było plomb monterskich, a plomby legalizacyjne nie były autentyczne, a jedynie podobne do oryginalnych (na liczniku nr […]). W wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono, że licznik nie spełniał wymagań przepisów legalizacyjnych ze względu na różnice w odległości oraz w kształcie oznaczeń literowo-cyfrowych i znaków graficznych znajdujących się na powierzchniach plomb nałożonych na licznik, a oznaczeniami literowo-cyfrowymi i znakami graficznymi plomby porównawczej. Trzy ołowiane plomby legalizacyjne zabezpieczające licznik energii elektrycznej prądu trójfazowego były nieoryginalne. Oryginalne plomby zakładane podczas legalizacji licznika nr […] zostały zerwane przed dniem 13 października 2010 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp