13.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.809.2022.1.MM

Obowiązki płatnika związane z wypłatą pracownikom tzw. dodatku relokacyjnego pracownikom nowozatrudnionym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z wypłatą dodatku relokacyjnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka chce zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów z całej Polski. Znalezienie specjalistów z kluczowymi kompetencjami na rynku lokalnym jest w wielu przypadkach niemożliwe. Celem pozyskania pracowników z odległych regionów i uatrakcyjnienia oferty firma chce wypłacić dodatek relokacyjny. Dodatek byłby wypłacany pracownikowi, który w związku z podjęciem pracy w firmie przeniósłby się do A. lub okolic w przeciągu trzech miesięcy od zatrudnienia, jeżeli jego miejsce zamieszkania przed podjęciem zatrudnienia jest oddalone min. 70 km. Dodatek wyniósłby 25% wynagrodzenia zasadniczego i wypłacany byłby w ratach. W całościowym rozliczeniu dodatek taki wynosiłby 1,5-krotność lub 3- krotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Wysokość dodatku uzależniona będzie od kluczowości i stopnia wyspecjalizowania danych stanowisk.

Grupa stanowiska A (stanowiska mniej wyspecjalizowane, kompetencje dostępne na rynku pracy) otrzymywałaby dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego przez 6 miesięcy – wypłacane w dwóch transzach, po 3 miesiącach i po 6 miesiącach od przeniesienia pracownika; grupa stanowisk B (stanowiska wysoko wyspecjalizowane, kompetencje niszowe na rynku pracy) otrzymywałaby dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego przez 12 miesięcy – wypłacane w trzech transzach – po 3, 6 i 12 miesiącach od przeniesienia pracownika. Firma opracowała również procedurę wypłacania dodatku relokacyjnego oraz projekt umowy z pracownikiem. Dokumenty te będą stanowić podstawę wypłaty dodatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne