11.08.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. II CSKP 313/22

Nawet subiektywnie obraźliwe skojarzenia, skoro nie prezentują treści niedozwolonych ani nie mają na celu dehumanizacji osoby prezentowanej, lecz dotyczą porównania z postacią historyczną budzącą u przynajmniej części odbiorców negatywne emocje (niezależnie od tego czy chodzi o wojskowego puczystę, czy prezentera telewizyjnego na usługach totalitarnego reżimu) nie uzasadniają tezy o naruszeniu w sferze formy dóbr osobistych, które wykluczają ochronę w tym zakresie wolności wypowiedzi prasowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Kamil Zaradkiewicz (przewodniczący, sprawozdawca)

 ‎SSN Ewa Stefańska ‎

SSN Krzysztof Wesołowski 

w sprawie z powództwa P. K. ‎przeciwko "F." spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. ‎o ochronę dóbr osobistych, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 sierpnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. akt V ACa 415/18, 

uchyla zaskarżony wyrok w pkt II i III oraz przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego. 

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 marca 2018 r. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie uwzględnił w całości powództwo P. K. w sprawie przeciwko pozwanej F. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. o ochronę dóbr osobistych.

Sąd ustalił, że w tygodniku „[…]” nr […] wydawanego przez pozwaną został opublikowany artykułu pod tytułem „[…]” autorstwa M. P. i M. W.. Publikacja była poświęcona krytycznej ocenie sposobu przygotowywania treści programów informacyjnych przez osoby odpowiedzialne w T. za programy informacyjne, krytycznie nastawionych do nowej władzy politycznej. Jedną z tych osób był powód, którego przedstawiono na okładce z wykorzystaniem techniki fotomontażu w ten sposób, iż został on zaprezentowany w mundurze generalskim z szeregiem odznaczeń, przypominającym mundur W. J. albo prezenterów „[…]” okresu stanu wojennego. Okładkę opatrzono tytułem „[…]” oraz „[…]”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty