11.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.535.2022.2.RD

Dotyczy rozliczeń związanych ze zwrotem towaru.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek za pośrednictwem platformy ePUAP, który dotyczy rozliczeń związanych ze zwrotem towaru. Wniosek uzupełniony został pismem z 8 grudnia 2022 r. (data wpływu 13 grudnia 2022 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 1 grudnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej „Firma A”) - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z przeważającą działalnością wg kodu PKD 47.64.Z „Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach”. Jest Pan również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (podatnik VAT UE). Osiągane przychody i ponoszone koszty, ewidencjonuje Pan w Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów, a uzyskany dochód rozlicza podatkiem dochodowym od osób fizycznych - podatek liniowy.

W ramach prowadzonej działalności nabywa Pan towary handlowe zarówno na terenie Polski - jak również poza jej granicami (aktualnie kraje UE). Firma A w latach poprzednich (2018-2021) dokonała zakupu towarów, w ramach współpracy z niemiecką Spółką (dalej „Spółka B”, „Firma B”), posiadającą swój oddział na terytorium Polski - zarejestrowany jako Sp. z o.o., będący czynnym podatnikiem VAT od 2013 roku. Zakupy te dokumentowane były fakturami VAT, wystawianymi przez Polski oddział Spółki B opodatkowane wg krajowej stawki VAT 23% a towar dostarczany był z magazynu znajdującego się na terytorium kraju - co dla Spółki stanowiło nabycie pozostałych towarów i usług z możliwością odliczenia podatku VAT. Z końcem czerwca 2021 Spółka B poinformowała Firmę A, iż od 1 lipca 2021- wszystkie dostawy towaru będą realizowane przez oddział niemiecki, z magazynu znajdującego się na terytorium Niemiec oraz dokumentowane fakturami jako dostawa wewnątrzwspólnotowa. Spółka B posiada aktywny nr VAT-UE. Polski oddział niemieckiej Spółki B został wykreślony z Krajowego Rejestru Przedsiębiorców oraz rejestracji jako podatnika VAT (na podstawie art. 96 ust. 6-8) - z dniem 3 stycznia 2022. Wątpliwości i problemy z właściwym rozpoznaniem obowiązku podatkowego pojawiły się z chwilą dokonania zwrotów/korekt towarów przez Firmę A do Spółki B (mającej w momencie dokonania zwrotów towarów oddział i magazyn w Niemczech) - jednego w czerwcu i dwóch w sierpniu 2022 roku. Wszystkie trzy zwroty udokumentowane fakturami „KOREKTA” dotyczyły towarów pierwotnie zakupionych przez firmę A od polskiego oddziału Spółki B i odliczony został podatek VAT - natomiast zwroty ww. towarów zostały przekazane do oddziału w Niemczech na podstawie faktur z danymi niemieckiego oddziału (po wykreśleniu z KRS).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne