29.12.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.748.2022.4.AJB

Uznanie składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem aportu za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem aportu za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT i wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT ww. czynności oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 grudnia 2022 r. (wpływ 19 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „...” (dalej: jednoosobowa działalność). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest spawalnictwo i ślusarstwo na powierzonym materiale, wykonane w ramach usług podwykonawstwa, oraz malowanie proszkowe. Wnioskodawca prowadzi uproszczoną księgowość w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest już na tyle rozbudowana i złożona, że jej prowadzenie w formie indywidualnej staje się nieefektywne oraz budzi obawy, co do odpowiedzialności za prowadzony biznes.

W związku z tym Wnioskodawca planuje utworzyć nową spółkę, w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy o PIT, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Spółka) oraz przenieść do niej, w formie wkładu niepieniężnego, składniki majątku wykorzystywane dotychczas w jednoosobowej działalności. W skład przedmiotowego aportu wejdą w szczególności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne