22.11.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.702.2022.1.ANK

Czy ustalone w sposób opisany w stanie faktycznym różnice kursowe wynikające ze stosowania zasady FIFO (tj. metoda najwcześniejszej ceny – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”), są podatkowymi różnicami kursowymi w myśl art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2022 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy ustalone w sposób opisany w stanie faktycznym różnice kursowe wynikające ze stosowania zasady FIFO (tj. metoda najwcześniejszej ceny – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”), są podatkowymi różnicami kursowymi w myśl art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) działa w ramach Grupy X - (...) wytwórcy ... ruchowych w Europie. W związku z licznymi transakcjami zagranicznymi Spółka dokonuje wielu transakcji kupna i sprzedaży towarów, w różnych walutach. Spółka posiada rachunki bankowe walutowe w pięciu walutach obcych: SEK, DKK, NOK, USD oraz EUR. Środki na tych rachunkach pochodzą głównie z zapłaty należności przez kontrahentów oraz z zakupów walut w kantorze banku, w którym Spółka te środki pieniężne posiada. Są one natomiast wykorzystywane do zapłaty zobowiązań Spółki czy sprzedaży waluty w kantorze banku. Walutowe środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych są przeliczane zgodnie z zasadami zawartymi w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. po kursie faktycznie zastosowanym, a gdy nie jest możliwe określenie takiego kursu, to przeliczenie następuje po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności, zapłaty zobowiązania, sprzedaży lub kupna waluty obcej. Zastosowanie do wyceny wpływu waluty obcej na rachunek walutowy oraz do wyceny rozchodu waluty z tego rachunku kursu faktycznie zastosowanego jest możliwe tylko wtedy, gdy dochodzi do faktycznej wymiany waluty (tj. zakupu lub sprzedaży waluty). W przypadku gdy na rachunek walutowy wpływa należność od kontrahenta w walucie obcej, a także gdy zapłata zobowiązania wobec kontrahenta dokonywana jest poprzez rachunek walutowy, nie można mówić o kursie faktycznie zastosowanym. Stąd przeliczenie transakcji wpływu należności czy zapłaty zobowiązania przeliczane jest po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności lub zapłaty zobowiązania. Do wyznaczania kolejności wyceny środków pieniężnych w walutach obcych Spółka przyjęła zasadę FIFO (tj. metoda najwcześniejszej ceny – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, której Spółka nie zmienia w trakcie roku podatkowego i według tej metody na koniec miesiąca rozlicza różnice kursowe powstałe od własnych środków pieniężnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne