16.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.37.2022.2.PC

Dotyczy możliwości zastosowania stawki 0% VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towaru i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania stawki 0% VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2022 r. (data wpływu 4 maja 2022 r.) oraz pismem z 12 maja 2022 r. (data wpływu 13 maja 2022 r.) . Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka – A. jest zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Wskazać należy, że A. posługuje się również nazwą handlową AB. Oznacza to, że A. oraz AB to jeden i ten sam podmiot, tyle tylko, że dla celów rejestrowych występujący pod nazwą A., natomiast dla celów handlowych posługujący się nazwą AB.

A. i AB jako jeden podmiot posiadają jeden i ten sam nr NIP dla celów rejestracji w Polsce. W związku z faktem rejestracji dla celów VAT w Polsce oraz z uwagi na to, że A jest podmiotem spoza Unii Europejskiej (z USA) działa on przez przedstawiciela podatkowego, zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”). Tym przedstawicielem podatkowym jest natomiast T. Sp. z o.o.

T. dokonuje odprawy importowej towarów importowanych od A. z USA.

Następnie towary te w ramach procedury uszlachetniania czynnego poddawane są procesom przetwarzania w Spółce T. T. nie dokonuje zakupu importowanych towarów od A. Właścicielem importowanych towarów przez T. pozostaje A. Oznacza to, że na żadnym etapie transakcji na T. nie zostaje przeniesione prawo do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Towary po uszlachetnianiu wysyłane są do kontrahenta z UE w Niemczech. Towary te są wysyłane z magazynu T. (dokument WZ - wydanie materiału na zewnątrz wystawiony przez T.). Towar fizycznie zatem zostaje przemieszczony z Polski do Niemiec przez firmę transportową działającą na zlecenie kontrahenta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne