12.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.49.2022.3.AP

czy wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę od Dostawców z tytułu Umowy Świadczenie Usług stanowić będzie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę od Dostawców z tytułu Umowy Świadczenie Usług stanowić będzie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo pismem z 11  kwietnia 2022 r., które wpłynęło do Organu tego samego dnia,  będącym odpowiedzią na wezwanie z 29 marca 2022 r.

Treść  wniosku jest  następująca: 

Opis zdarzenia przyszłego  

Wnioskodawca – spółka akcyjna (zwany w treści niniejszego wniosku również „Kupującym”) jest rezydentem podatkowym w Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”).  W związku z tym podlega  w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest ponadto czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług  (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm., dalej „ustawa VAT”).  

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży IT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca nabywa usługi i towary od innych podmiotów (dalej „Zakupy”), będących rezydentami podatkowymi w Rzeczypospolitej Polskiejw rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy CIT lub art. 3 ust. 1 ustawyz dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. dalej „ustawa PIT”). Zakupy dokonywane są od przedsiębiorców będących podatnikami w rozumieniu art. 28 ustawy VAT. Zakupy dokumentowane są fakturami VAT. Z tytułu niektórych zakupów przewidziane są odroczone terminy płatności wobec kontrahentów Wnioskodawcy. Wnioskodawca w przyszłości zamierza korzystać z platformy internetowej o roboczej nazwie X. (zwanej dalej „Platformą”). W ramach Platformy możliwe będzie między innymi negocjowanie wcześniejszej spłaty należności z fakturw zamian za wynagrodzenie (premię). Platforma udostępniać będzie również szereg rozwiązań i narzędzi automatyzujących, usprawniających i ułatwiających zawarcie umów pomiędzy poszczególnymi stronami transakcji: wystawcą faktury z odroczonym terminem płatności (zwanym dalej „Dostawcą”), podmiotem zobowiązanym do zapłaty faktury wobec Dostawcy (zwanym dalej „Kupującym”) oraz podmiotem udzielającym finansowanie Kupującemu na przedterminową spłatę faktury lub ewentualnie nabywającym wierzytelności wobec Kupującego od Dostawcy (zwanym dalej „Inwestorem”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne