15.04.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.78.2022.1.SG

ustalenie, czy nasza Wspólnota Mieszkaniowa w opisanym stanie faktycznym, tzn. gdy w PKOB jest kwalifikowana jako budynek mieszkalny powinna skorzystać ze zwolnienia podatkowego z tytułu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących przychodów uzyskanych z wpłat wnoszonych przez właściciela lokalu użytkowego

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2022 r. (za pośrednictwem operatora pocztowego) wpłynął Państwa wniosek z 2 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy nasza Wspólnota Mieszkaniowa w opisanym stanie faktycznym, tzn. gdy w PKOB jest kwalifikowana jako budynek mieszkalny powinna skorzystać ze zwolnienia podatkowego z tytułu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących przychodów uzyskanych z wpłat wnoszonych przez właściciela lokalu użytkowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową, w skład której wchodzą właściciele lokali mieszkalnych i użytkowych.

Według Polskiej Kwalifikacji Obiektów Budowlanych (dalej: „PKOB”) nasza nieruchomość kwalifikowana jest jako budynek mieszkalny, gdyż większa część powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

Wspólnota na mocy podjętej uchwały corocznie ustala kwotę zaliczki na utrzymanie części wspólnych, oraz zaliczki na koszty remontów, które właściciele zobowiązani są wpłacać na konto wspólnoty.

W roku 2020 ( mimo, iż nieruchomość w PKOB jest budynkiem mieszkalnym, jak również wyroków Sądów Administracyjnych które różnie orzekają jak należy kwalifikować zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali użytkowych) zarządca dokonał rozliczenia ww. wspólnoty, gdzie od dochodu z lokali użytkowych stanowiący różnicę pomiędzy przychodami obejmującymi zarówno zaliczki na utrzymanie części wspólnej, zaliczki na koszty remontów, jak i również na media a kosztami przypadającymi na te lokale został naliczony i odprowadzony podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne