13.04.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.17.2022.1.AK

Czy otrzymane przez Spółkę kwoty, zasądzone wyrokiem, można potraktować jako zwrot wydatków, wynikających z zapłaty dokonanej przez Spółkę z tytułu „pustych faktur” (na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT)?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy otrzymane odszkodowanie powinno zostać potraktowane jako przychód podatkowy Wnioskodawcy na potrzeby podatku CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

PGK jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółką reprezentującą Wnioskodawcę jest (…) S A.

Podstawowym przedmiotem działalności spółek wchodzących w skład PGK jest prowadzenie działalności w zakresie: (…).

W skład PGK wchodzi m.in. (…) S.A. (dalej: „Spółka”). Spółka prowadzi podstawową działalność w zakresie świadczenia usług (…).

Na mocy prawomocnego wyroku sądu karnego na rzecz Spółki zostało zasądzone świadczenie pieniężne tytułem częściowego naprawienia szkody wyrządzonej doprowadzeniem Spółki do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem.

Podstawę prawną zasądzonego świadczenia pieniężnego stanowił art. 46 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny (Dz.U. z 2020 roku, poz. 1444 z późn. zm., dalej: „Kodeks karny”), a zobowiązanymi do częściowego naprawienia szkody były osoby skazane za wyżej wspomniane przestępstwo. Powstanie szkody po stronie Spółki było związane z wystawieniem na rzecz Spółki w latach 2014-2015 faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych (dalej: „puste faktury”). Ponadto na skutek zawinionego przez skazanych działania Spółka dokonała zapłaty z tytułu przedmiotowych „pustych faktur”, które to wydatki nie mogły zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu na potrzeby podatku CIT, jak również nie mogły skutkować odliczeniem przez Spółkę naliczonego podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne