10.03.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.38.2022.1.KP

Możliwość korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni od 2014 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i nauki języka obcego. Przychód z tej działalności nie przekracza rocznie 200 tys. zł i w związku z tym Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Od 1 marca 2022 r. Wnioskodawczyni będzie pracować w ramach umowy o pracę na terenie Niemiec i tam mieszkać. Przychód z działalności w Polsce nie przekroczy 200 tys. zł w roku. Wnioskodawczyni w Polsce nadal będzie wykonywać działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń - na umowę zlecenie zatrudniony zostanie przez Nią pracownik w Polsce do obsługi klientów. W Polsce nadal będzie siedziba firmy, adres zameldowania, adres do doręczeń. Z Polską nadal będzie Wnioskodawczynię wiązać więź osobista i gospodarcza (rodzina, grono klientów, rachunki bankowe, mieszkanie). Wnioskodawczyni do Polski będzie przyjeżdżać na weekendy i tu mieszkać w swoim mieszkaniu (wyjazd z Niemiec w piątek, powrót wieczorem w niedzielę). Nie jest wykluczone, że Wnioskodawczyni będzie spotykać się z klientami osobiście w Polsce podczas pobytu w kraju. Tłumaczenia ustne wykonywane będą tylko w Polsce podczas pobytu Wnioskodawczyni. W 2022 r. w Polsce Wnioskodawczyni przebywać będzie ok. 190 dni (urlop, święta, weekendy), w przyszłych latach ok. 120 dni (urlop, święta, weekendy) w roku. W Polsce wykonywać będzie również obsługę księgową swojej firmy na oprogramowaniu zainstalowanym na komputerze znajdującym się w siedzibie firmy w Polsce. Tłumaczenia pisemne Wnioskodawczyni wykonuje na komputerze, w zależności od ilości zleceń, głównie w weekendy (obecnie pracuje w ramach umowy o pracę na pełen etat) i planuje nadal wykonywać je w czasie wolnym od pracy, tj. głównie w weekendy kiedy będzie w Polsce. Wykonywanie tłumaczeń na komputerze możliwe jest w każdym miejscu. Wnioskodawczyni jako tłumacz zobowiązana jest ustawowo do prowadzenia repetytorium tłumacza przysięgłego, które Wnioskodawczyni będzie nadal zobowiązana prowadzić zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne