08.03.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.766.2021.2.AMA

Uzyskanie statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług w przypadku prowadzenia odrębnego gospodarstwa rolnego.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 29 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uzyskania statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług w przypadku prowadzenia odrębnego gospodarstwa rolnego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2022 r. (wpływ 27 lutego 2022 r.) oraz pismem z 1 marca 2022 r. (wpływ 1 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną zamieszkałą na terytorium Polski. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim. Wnioskodawczyni oraz jej małżonek posiadają w rozumieniu ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm., dalej: „KRO”) ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Mąż Wnioskodawczyni prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne w zakresie hodowli drobiu. (dalej „Nieruchomość Męża Wnioskodawczyni”). Na Nieruchomości Męża Wnioskodawczyni posadowione są budynki przeznaczone do chowu i produkcji drobiu. Nieruchomość Męża Wnioskodawczyni tworzy gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej „UPR”) (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 ze zm., dalej: „Gospodarstwo rolne Męża Wnioskodawczyni”). Gospodarstwo rolne Męża Wnioskodawczyni posiada grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Gospodarstwo rolne Męża Wnioskodawczyni wchodzi w skład majątku odrębnego Męża Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni jest zarejestrowana w Głównym Urzędzie Statystycznym (dalej: „GUS”) jako osoba prowadząca gospodarstwo rolne. Gospodarstwo rolne Wnioskodawczyni zostało zarejestrowane w GUS pod numerem REGON: (…). Wnioskodawczyni nie jest przedsiębiorcą podlegającym wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawczyni prowadzić będzie działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Wnioskodawczyni uzyskała tytuł prawny do części Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni na podstawie umowy dzierżawy zawartej z mężem Wnioskodawczyni. Na podstawie zawartej umowy dzierżawy Wnioskodawczyni uzyskała tytułu prawny do części Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni (dalej: „Gospodarstwo rolne Wnioskodawczyni”). W skład Gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni wchodzić będzie grunt oraz posadowione na gruncie budynki, oraz budowle przeznaczone do prowadzenia Gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni. W oparciu o pozostałą część Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni Mąż Wnioskodawczyni będzie prowadził działalność rolniczą w zakresie chowu i hodowli drobiu. W oparciu zaś o Gospodarstwo rolne Wnioskodawczyni będzie prowadziła samodzielnie oraz we własnym zakresie działalność rolniczą w zakresie chowu i produkcji drobiu. Gospodarstwo Rolne Wnioskodawczyni zostanie wyodrębnione z Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni w taki sposób, że każde z małżonków będzie mogło prowadzić działalność rolniczą w sposób niezakłócony i samodzielnie. Mąż Wnioskodawczyni, w odniesieniu do prowadzonego samodzielnie Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni złożył na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o VAT zgłoszenie rejestracyjne. Małżonek Wnioskodawczyni jest podatnikiem czynnym w zakresie podatku od towarów i usług w związku z prowadzeniem Gospodarstwa rolnego Męża Wnioskodawczyni. Mąż Wnioskodawczyni zarejestrował Gospodarstwo rolne Męża Wnioskodawczyni w GUS. Gospodarstwo rolne Męża Wnioskodawczyni zostało zarejestrowane w GUS pod numerem REGON: (…). W zakresie prowadzonych gospodarstw rolnych każde z małżonków, tj. Wnioskodawczyni, oraz Małżonek Wnioskodawczyni samodzielnie prowadzą każde z gospodarstw rolnych wchodzące w skład ich majątków osobistych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne