25.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.1.2022.1.MŻ

W zakresie ponoszenia w imieniu i na rzecz swoich klientów wydatków na opłaty drogowe które następnie są zwracane Państwu przez klientów i stanowią zwrot poniesionych wydatków.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu fatycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z czynnościami w zakresie ponoszenia w imieniu i na rzecz swoich klientów wydatków na opłaty drogowe, które następnie są zwracane Państwu przez klientów i stanowią zwrot poniesionych przez Państwa wydatków, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i powinny  zostać udokumentowane innym dokumentem niż faktura VAT, np. zestawieniem do zapłaty.

Treść wniosku jest następująca

A. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „Wystawca”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, posiadającym status podatnika VAT czynnego. W zakresie podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza się z organem podatkowym za okresy miesięczne i korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, oferując klientom możliwość korzystania z karty paliwowej (…) (dalej: „Karta (…)”). Poprzez identyfikację przy pomocy Karty (…) klienci Wnioskodawcy mogą nabywać usługi i towary na stacjach paliw oraz inne usługi, w tym również rozliczać opłaty drogowe na rzecz właściwego organu administracji publicznej, należne z tytułu przejazdu klienta płatnymi odcinkami dróg publicznych zlokalizowanych na terenie Polski.

Od 1 października 2021 r. w Polsce uruchomiono system poboru opłat drogowych e-Toll, który stanowi rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: „Szef KAS”) w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic. Szef KAS jest podmiotem upoważnionym do pobierania opłat na mocy art. 13hb Ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.). Szef KAS jako podmiot odpowiedzialny ustawowo za pobór opłat drogowych, działa w charakterze organu władzy publicznej i na podstawie art. 15 ust. 6 Ustawy o VAT nie jest podatnikiem VAT. Stąd opłaty drogowe pobierane przez Szefa KAS nie podlegają opodatkowaniu VAT. Opłaty te należy uznać za opłaty o charakterze administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne