22.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.420.2021.2.MBN

Planowana sprzedaż wyodrębnionego lokalu, obecnie wynajmowanego, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem vat, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku vat.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy wyodrębnionego, wynajmowanego lokalu użytkowego.

Wniosek uzupełnili Państwo 3 lutego 2022 r. pismem z 2 lutego 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku Vat. Dnia (…) kwietnia 2017 r. zakupiła lokal użytkowy, o powierzchni (…) m2, wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu. W/w transakcja zakupu dokonana była ze stawką „zw”, na podstawie art. 43, ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W lokalu były poniesione wydatki na jego ulepszenie, w stosunku do których spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ale były one niższe niż 30% wartości początkowej lokalu. Po zakończeniu prac ulepszeniowych, w maju 2017 r. spółka oddała lokal do użytku, w następujący sposób: na własne cele jako siedziba spółki- (…) m2, oraz na cele wynajmu - (…) m2. Ze względu na dwa różne cele użytkowania, lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, w dwóch pozycjach. W bilansie spółki wartość odpowiadająca części lokalu przeznaczona na potrzeby własne widnieje w pozycji środków trwałych, natomiast wartość odpowiadająca części wynajmowanej - w pozycji inwestycje długoterminowe - nieruchomości. Od kwietnia 2017 spółka zaczęła wystawiać faktury Vat za wynajem części lokalu. Faktury opodatkowane były stawką podatku 23%. W październiku 2017 r. nastąpiła zmiana podmiotu najmującego lokal oraz zmiana wielkości wynajmowanej powierzchni, tzn. powierzchnia wynajmu stanowiła (…) m, a powierzchnia wykorzystywana na własne potrzeby spółki (…) m. Dokonane zostały odpowiednie zapisy w ewidencji środków trwałych, związane z w/w zmianami. Umowa wynajmu trwała do maja 2021 r. Od grudnia 2021 r. spółka podpisze umowę wynajmu z nowym kontrahentem, który wyraził chęć zakupu części lokalu, który będzie wynajmował. W tym celu spółka planuje na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali przeprowadzić wyodrębnienie części lokalu, która jest wynajmowana. Wyodrębnienie to nastąpi poprzez jednostronną czynność prawną spółki oraz odpowiedni wpis dwóch wyodrębnionych lokali do odrębnych ksiąg wieczystych. Poniesione przez spółkę koszty prac budowlanych związane z wyodrębnieniem lokalu nie przekroczą 30% wartości początkowej lokalu. Po wyodrębnieniu własności lokali użytkowych i założeniu dla nich odrębnych ksiąg wieczystych, spółka planuje sprzedać jeden wyodrębniony lokal, wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, podmiotowi który ten lokal będzie wcześniej wynajmował.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne