29.09.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.543.2021.2.AB

Przywrócenie Wnioskodawcy jako czynnego podatnika VAT z tytułu przychodów z najmu prywatnego pomimo, że najem nie będzie stanowił działalności gospodarczej w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 23 czerwca 2021 r. (data wpływu 23 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem które wpłynęło 10 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przywrócenia Wnioskodawcy jako czynnego podatnika VAT z tytułu przychodów z dzierżawy/najmu prywatnego pomimo, że dzierżawa/najem nie będzie stanowił działalności gospodarczej w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  jest prawidłowe.

 UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przywrócenia Wnioskodawcy jako czynnego podatnika VAT z tytułu przychodów z dzierżawy/najmu prywatnego pomimo, że dzierżawa/najem nie będzie stanowił działalności gospodarczej w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło 10 września 2021 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 3 września 2021 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.543.2021.1.AB.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w zakresie napraw warsztatowych maszyn produkcyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W związku z zawieszeniem działalności gospodarczej od lipca 2020 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 wykreślił z urzędu Wnioskodawcę z rejestru podatników VAT czynnych z dniem 21 kwietnia 2021 r. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca planuje razem z siostrą nabyć do majątków prywatnych grunt budowlany. Na zakupionym gruncie zamierzają wspólnie wybudować obiekt budowlany - pawilon użytkowy. Pawilon w całości będzie obiektem o charakterze użytkowym, nie będzie w nim pomieszczeń mieszkalnych. Budowa będzie zlecona podmiotowi gospodarczemu zajmującemu się działalnością budowlaną. Głównym celem działania Wnioskodawcy i Jego siostry jest chęć bezpiecznego ulokowania posiadanego kapitału, który otrzymali w formie darowizny od Matki. Wnioskodawca uważa ten sposób lokowania posiadanego kapitału (zainwestowanie w nieruchomość) za bezpieczniejszy, pod względem ochrony kapitału, niż posiadanie zasobów pieniężnych. Nieruchomości są bowiem w ocenie Wnioskodawcy mniej podatne na zjawiska inflacyjne, niż zasoby pieniężne. Jest to szczególne istotne z uwagi na to, że nieruchomość ta ma być dla Wnioskodawcy bezpiecznym aktywem na czas przejścia w przyszłości na emeryturę. Po wybudowaniu pawilonu, Wnioskodawca zamierza odpłatnie wydzierżawić/wynająć całą nieruchomość podmiotowi gospodarczemu na podstawie umowy długoterminowej (najlepiej jednej umowy na czas nieokreślony). Według planów Wnioskodawcy przyszły dzierżawca/najemca na podstawie umowy dzierżawy/najmu, będzie miał prawo do prowadzenia na terenie dzierżawionej/najmowanej nieruchomości własnej działalności gospodarczej. Ponieważ dochody z dzierżawy/najmu będą rozliczane jako odrębne źródło przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to Wnioskodawca nie zamierza odwieszać działalności gospodarczej w CEIDG-1. Planowana dzierżawa/najem nieruchomości będzie opodatkowaną podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, w związku z powyższym Wnioskodawca chce powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...) o rozpoczęciu wykonywania czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. W tym celu zamierza złożyć pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym wskaże okres wznowienia czynności jako czynny podatnik VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne