25.06.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.93.2021.1.MM

Spłata pożyczki udzielonej Wnioskodawczyni – na zakup lokalu mieszkalnego – przez siostrę i rodziców, tj. przez inne podmioty niż bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa (mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej) nie uprawnia do zastosowania ww. zwolnienia przedmiotowego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2021 r. (data wpływu 29 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą dwoje dzieci w wieku 19 i 9 lat, która zamieszkiwała na niecałych 32 m. kw. (dwa pokoje, kuchnia i łazienka). Córki z uwagi na różnicę wieku nie zgadzały się mieszkać razem w jednym pokoju. Zatem głównie z tego powodu Wnioskodawczyni chciała sprzedać ww. lokal mieszkalny i kupić większe (3 –pokojowe) mieszkanie, tak aby każda osoba miała swój pokój. Plan był taki, że Wnioskodawczyni sprzeda dotychczas zajmowane mieszkanie, dołoży oszczędności, które posiadała i kupi mieszkanie większe, w którym byłyby 3 pokoje (w celu poprawy warunków mieszkaniowych swojej rodziny).

Ponieważ zajmowane przez Wnioskodawczynię mieszkanie było spółdzielczo-lokatorskie najpierw – w połowie 2019 r. – Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem do spółdzielni mieszkaniowej o jego wykup. Czekała długo na rozpatrzenie swojego wniosku. W międzyczasie pojawił się coronawirus, który jeszcze bardziej spowolnił wykup ww. mieszkania na własność. Dopiero w czerwcu 2020 r. Wnioskodawczyni dostała informację, że ma zapłacić – na konto spółdzielni mieszkaniowej – z tytułu wykupu mieszkania kwotę 14.572,08 zł dotyczącą spłaty zadłużenia i odsetek oraz kwotę 5.197,08 zł z tytułu spłaty umorzenia. Przelewy zostały przez Wnioskodawczynię wykonane 9 czerwca 2020 r. Wówczas Wnioskodawczyni dowiedziała się, że sprawy u notariusza zostaną załatwione niebawem i wówczas stanie się pełnoprawnym właścicielem tego mieszkania. Wnioskodawczyni myślała, że stanie się to na dniach. Interweniowała kilka razy w tygodniu w spółdzielni mieszkaniowej i tylko słyszała o opóźnieniu w załatwianiu wszystkich spraw w związku z panującą pandemią. Do wykupu na własność mieszkania, w którym Wnioskodawczyni mieszkała doszło ostatecznie u notariusza dopiero w dniu 14 września 2020 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne