04.06.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.245.2021.1.JM

w zakresie obowiązków płatnika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 marca 2021 r. (data wpływu 5 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie ma dotyczyć roku 2021 oraz lat przyszłych.

Urząd zatrudnia część pracowników na podstawie umów o pracę w rozumieniu Kodeksu Pracy, w których jako miejsce świadczenia pracy wskazany jest obszar województwa (…). W przypadku tych pracowników, siedziba Urzędu nie jest miejscem świadczenia pracy i w związku z tym ich wyjazdy do różnych miejsc województwa nie są traktowane jako podróże służbowe (w świetle przepisów prawa pracy). Urząd w ramach prowadzonej działalności wykonuje zadania własne i zlecone związane m.in. z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców całego województwa, kontrolą jednostek podległych. W związku z tym, pracownicy często muszą wykonywać (w ramach swoich obowiązków pracowniczych) pracę poza siedzibą Urzędu. W celu zapewnienia ustawowego obowiązku organizacji pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy, Urząd zamierza zawrzeć z tymi pracownikami umowy cywilnoprawne o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U.2002.27.271). Zgodnie z umowami pracownicy wyrażaliby zgodę na używanie samochodu prywatnego do odbywania przejazdów lokalnych na obszarze wskazanym jako miejsce pracy, celem wykonywania zadań wynikających z ich zakresu obowiązków. Zwrot kosztów za jazdy następowałby w formie rozliczenia ewidencji przebiegu pojazdów w zgodnie ze stawkami określonymi w ww. rozporządzeniu. Tak jak w przypadku typowych delegacji mogą zdarzyć się takie sytuacje, że osoby te będą musiały nocować w miejscu wykonywania czynności służbowych, ze względu na brak możliwości powrotu do miejsca zamieszkania. Urząd chce dokonywać zwrotu poniesionych przez pracownika wydatków na noclegi (na podstawie faktur i rachunków, które będą wystawiane na Urząd).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne